reklama

Czy burmistrz Koronowa przejedzie się na... drabinie strażackiej?

Adam Lewandowski
Ten wóz strażacki OSP Wtelno produkcji słynnej firmy Magirus w przyszłym roku będzie obchodził urodziny, stuknie mu 50 lat
Ten wóz strażacki OSP Wtelno produkcji słynnej firmy Magirus w przyszłym roku będzie obchodził urodziny, stuknie mu 50 lat Adam Lewandowski
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Koronowa nie przeszła uchwała zmieniająca Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Koronowo. Przez... drabinę strażacką, dla której nie ma miejsca w remizie OSP Wtelno.

To drabina strażacka „Magirus” - zabytkowa, w przyszłym roku stuknie jej pół wieku. Ale sprawna - zapewnia Tadeusz Mikołajczak, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej we Wtelnie. I - co najważniejsze - jedyna w gminie Koronowo, i bardzo potrzebna. O tym wie każdy, kto przeżył sierpniową nawałnicę roku 2017. Lista miejsc, w których uczestniczyła w akcjach jest ogromna. O miejsce pod dachem dla tej drabiny zabiegał już wtedy radny Tomasz Gordon.

- Trzymamy ją pod gołym niebem - skarży się komendant Mikołajczak. - Mamy ją od roku 2008. Remizę oddano do użytku w roku 2010. Od lat wołamy o rozbudowę remizy...

Wniosek o ujęcie budowy boksu garażowego przy remizie we Wtelnie jako zadanie inwestycyjne na lata 2019-2020 złożyła na sesji Rady Miejskiej 25 września tego roku radna Mirosława Holka. Podpisało się pod tym jedenastu radnych. Pisali, że skoro jest już projekt i pozwolenie na budowę, to trzeba w tym roku przeznaczyć na tę inwestycję 10 tys. zł, a w przyszłym roku 350 tys. zł.

Wniosek został złożony. Burmistrz miał dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi - mówi radna Holka. - Nie odpowiedział.
Cisza była do kolejnej sesji kiedy to rada przystąpiła do rozpatrzenia projektu uchwały zmieniającej Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Koronowo. Wtedy to radna Mirosława Holka zapytała, czy w zadaniach inwestycyjnych znalazł się zapis o budowie boksu garażowego przy remizie OSP Wtelno.

Skarbnik Alicja Tymek poinformowała, że nie. I rozpoczęła się batalia. Głos zabierali radni: Tomasz Skotnicki, Tomasz Gordon, Jerzy Guziński, Elżbieta Mojzesowicz...

Zarządzono przerwę, po której doszło do głosowania. Efekt: projekt uchwały zmieniającej Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Koronowo nie przeszedł. Ale przeszedł budżet, który... nie jest zgodny z Wieloletnią Prognozą Finansową. Tym samym nie będzie można rozstrzygać przetargu na budowę dróg, czy oświetlenia. To kładzie się cieniem na inwestycjach w gminie Koronowo.

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

-Nie możemy jako gmina - pisze w swym oświadczeniu burmistrz Koronowa: wykonać modernizacji oświetlenia, której wartość z dofinansowaniem to 4,2 mln zł; przystąpić do projektowania drogi w sołectwie Samociążek, przebudować ul. Kościelnej w Mą-kowarsku (prace o wartości - 2.194.545,72 zł), przebudować drogi gminnej Glinki - Cierplewo (prace o wartości 1.845.425,40 zł), rozpocząć przebudowy oczyszczalni ścieków w Wiskitnie (modernizacja o wartości 651.000 zł). To tylko pięć najważniejszych dla gminy skutków. Są i drobniejsze, obejmujące korzystanie ze środków przez sołectwa i projektowanie innych wydatków. Brak wyżej wymienionych działań „zawdzięczamy” radnym Ziemi Koronowskiej i Naszej Gminy”.

Burmistrz wymienia 10 nazwisk radnych, którzy głosowali przeciw, bądź wstrzymali się od głosu, przez co projekt uchwały nie przeszedł. Mikoła-jewski uważa, że drogi, oświetlenie, zaopatrzenie w wodę czy oczyszczanie ścieków nie powinny mieć barw politycznych.

Tadeusz Mikołajczak, komendant OSP Wtelno mówi: - Jest projekt rozbudowy remizy i pozwolenie na tę rozbudowę z sierpnia 2018 roku. Dlaczego nic się nie robi?! Z rozmów z radnymi można wnioskować, że jak burmistrz przyklepie sprawę wteleńskiej remizy OSP, to będzie się można dogadać w sprawie głosowania nad wspomnianą już uchwałą zmieniającej Wieloletnią Prognozę Finansową...

- Zdania w sprawie rozbudowy remizy we Wtelnie nie zmienię - mówi burmistrz Patryk Mikołajewski. - Dla zabytkowego wozu strażackiego jest garaż - w ZGKiM w Koronowie, nie musi więc stać na deszczu i w śniegu. Pytam: a gdzie jest specjalnie dla niego uszyta i zamówiona przez gminę plandeka? Jest projekt i pozwolenie na rozbudowę z sierpnia 2018 roku. To dlaczego ówczesny burmistrz 15 listopada ub.r. nie umieścił tego zadania w budżecie gminy na 2019 rok? Minęły dwa lata od nawałnicy sierpniowej, burmistrzem jestem od niespełna roku. Pilniejszy jest remont zniszczonych dachów na remizach OSP w Hucie i Koronowie, niż rozbudowa remizy we Wtelnie. Jej budowę zakończono w 2010 roku, drabina stała tam już od roku 2008. Czy nie warto o to pytać mojego poprzednika?

I pomyśleć, że wszystko to przez drabinę strażacką. Czy na pewno przez drabinę?

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Berlin

Sorry, że zabiorę głos w sprawie drabiny Magirus ale nie mogę przyznać racji nikomu . Znam tego typu drabinę bo sam osobiście kilka krotnie na niej stałem jako zawodowy funkcjonariusz Pożarnictwa , ale to było 40 lat temu . Z uwagą przeczytałem Państwa doniesienia przejrzałem zapis z ostatniej sesji gdzie radni w mojej ocenie próbowali określić o jaką drabinę chodzi ? mam na myśli Pana radnego Gordona:) . No i sam pomysł Pana Burmistrza Patryka Mikołajewskiego , który zaproponował i wskazał miejsce ZGKiM. Nie tak dawno Pan Burmistrz odsyłał Panią jradną do prezesa tego zakładu twierdząc że to pytanie powinna temu prezesowi zadać , lub radzie nadzorczej. Dziś pada stanowcze stwierdzenie burmistrza w temacie (drabina )bez zapytania prezesa o zgodę ? To coś nowego ?!W mojej ocenie Państwo walczą obustronnie o marchewkę !. Jeden drugiemu na złość i tak bez końca . Proponuję Państwu Radnym i burmistrzowi na sesję zaprosić prezesa ZGKiM i komendanta straży w Koronowie i z Wtelna .Pan prezes określi warunki tymczasowego garażowania a komendant OSP Koronowo bzobowiąże się do oddelegowania kierowcy z OSP pod komendę jednostki z Wtelna do czasu kiedy burmistrz znajdzie kasę i określi się czasowo?, Bo chyba sam Pan burmistrz nie chce jeździć tym wozem z drabiną która sięga dwunastego piętra ?. Jednym słowem takie wyjście jest realne i możliwe . Wtelno otrzymuje zgłoszenie wyjazdu decyzja zapada użycia drabiny dzwoni do wyznaczonego kierowcy który dowozi równocześnie sprzęt należący do tej jednostki na miejsce zdążenia . Ale do tego należy się przygotować i chcieć . Pozdrawiam z Berlina .

G
Gość

Rozumiem, że jak wóz strażacki będzie potrzebny gdzie we Wtelnie to wpierw mają jechać do Koronowa żeby wziąć wóz a później znowu do Wtelna? :-/ Niestety u obecnego Burmistrza ma być tak jak On chce albo w ogóle :-/ Ludzie nie chcą z Nim pracować sami się zwalniają i nie dlatego, że dostali lepsza prace jak to tłumaczy Burmistrz :-/ Albo On zwalnia albo ludzie się zwalniają co lepsi siedzą na długich chorobowych :-/

G
Gość

Mikołajewski zaczyna być lekko zabawny w swojej retoryce. Wieczny i wszędzie wyrażany płacz, wszyscy rzucają kłody pod nogi a już poprzedni burmistrz to w zasadzie zło wcielone. Myślę, że decydując się na start na jakiekolwiek stanowisko, trzeba brać pod uwagę możliwość "zderzenia się" z różnymi problemami i ocenić swoje zdolności do ich rozwiązywania. Rzadko się zdarza, że całe otoczenie podziela zdanie swojego wodza. Chyba tylko w dyktaturach. Dlatego umiejętności negocjacji i zdolność przekonywania to niezwykle cenne cechy w pracy publicznej.

A Mikołajewski ? On jak mały chłopak - powie "zdania nie zmienię" i wszyscy powinni to zaakceptować. W drugą stronę to już nie działa.

W sumie to przykre. "Doradcy i podpowiadacze" nadymają ego tego człowieka, a on się powoli gubi. Oczywiście, na tym wszystkim traci gmina. Traci tez sam Mikołajewski, ponieważ swoją agresją, brakiem kultury i zwykłą mściwością, zraża do siebie nawet ludzi którzy na Niego głosowali.

A czas szybko płynie... Minął już rok "panowania" a w retoryce i stylu urzędowania nic się nie zmienia. Nie było nawet jednej sesji bez osobistych, chamskich wręcz "wycieczek" personalnych do poprzedniego burmistrza, bez kłótni i ostatnio nawet wykrzykiwania. To nie sprzyja osiąganiu "targetu". Zwłaszcza że sam zainteresowany szybko zapomniał, że będąc radnym, z zasady był "przeciw". A i kadencja zrobiła się już o rok krótsza i kiedyś się skończy.....

G
Gość

Problemem Pana burmistrza Koronowo nie jest ta drabina , lecz zaplecze które go otacza a ścisłej , którym się sam przypadkowo otoczył . Bardzo mały wpływ na przemiany zastępcy burmistrza, który już wcześniej taką funkcje sprawował i powinien mieć najwiecej doświadczenia ?. Kadra osób z grona dawnego włodarza znalazła szybko lukę i szanse dla siebie, spowodowaną brakiem konkretnych pomysłu nowego burmistrza na siebie i gminę Koronowo jest powodem tych wielu wydarzeń . To stracony rok . Młody burmistrz nie wie jak trudno będzie mu rządzić od nowego roku . Z uwagi na kryzys jaki nie wątpliwie dotknie rząd PiS i Polskę .Powodem tego będzie zmiana w Brukseli, która zwali winę na byłego przewodniczącego Donalda Tuska mówią” Polska miała swoje 5 minut " to wasz człowiek był . I tak nadejdą radykalne zmiany w dotacjach , a wyjście z Unii jest dla polski katastrofą to tak jak rozbiory po 101 latach byłyby kolejna klapą i tragedią Narodową. Powód jest prosty tam gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta . Brak dotacji zewnętrznej lub zmniejszone fundusze i nowe unijne przepisy spowodują niezadowolenie

społeczne co odbije się na wszystkich gminach i małych miasteczkach w Polsce. Zaciskanie pasa nie będzie możliwe i znów będzie trzeba kolejnego Lecha Wałęsy dla uspokojenia narodu bo prezes PiS już niestety jest coraz starszy. Kolejne podnoszenie się z klan coraz bardziej realne . Już nic nie przywróci nadziei w Koronowie na przebudzenie bo nie ma żadnych nowych obudzonych oprócz dwóch burmistrzów bez doświadczenia to za mało na tych co stali w cieniu a chcą błyszczeć i zarabiać krocie .

G
Gość

Drabina zablokowała WPF Koronowa? OSP Wtelno ma ją od 2008 roku.Oj drabino nie szantażuj gminy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3