MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huta, Więzowno, Wilcze. W tych wsiach świetlice wypiękniały. Teraz czas na Gościeradz. Już wybrano wykonawcę robót [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Remont świetlicy wiejskiej w Wilczu już zakończony. Prace pochłonęły ponad 650 tys. zł
Remont świetlicy wiejskiej w Wilczu już zakończony. Prace pochłonęły ponad 650 tys. zł Maja Stankiewicz
W gminie Koronowo trwają remonty świetlic wiejskich. W kilku miejscowościach prace już zakończono. Teraz samorząd rozpoczyna inwestycję w Gościeradzu. Finisz robót wiosną 2023 r.

Z odnowionej świetlicy cieszą się już m.in. mieszkańcy Wilcza. - Obiekt jest gotowy. Czekamy jeszcze tylko na podłączenie paneli fotowoltaicznych – informował nas kilka dni temu Patyk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Byliśmy na miejscu. Po odnowionej świetlicy oprowadził nas Bogusław Guziński, sołtys Wilcza i koronowski radny.

Będzie cieplej i ładniej w świetlicy w Wilczu

- W ramach tej inwestycji wyremontowane zostały kominy, ocieplono budynek, zrobiona została blacharka dookoła – wylicza sołtys. - Wymieniono także wszystkie okna, drzwi garażowe do remizy OSP, która dzieli budynek ze świetlicą, a także drzwi zewnętrzne. Tylko stolarka wewnątrz została po staremu – informuje Bogusław Guziński.

Sporo zmian także wewnątrz świetlicy w Wilczu. - Wymieniono instalację elektryczną. Po zakończeniu tych prac konieczne było odmalowanie ścian. Obniżono sufit, zamontowano nowe lampy. Odbiór już dokonany. Teraz świetlicowa nie ma się czego wstydzić – podkreśla sołtys. - Podłoga w świetlicy już wcześniej została odnowiona. Przeznaczyliśmy na to pieniądze z funduszu soleckiego – informuje.

Ważne, że budynek wyposażony został w panele fotowoltaiczne. Do tej pory jedynym źródłem ciepła był kominek, ale nie był on w stanie dobrze ogrzać sali. Bo świetlica duża, z antresolą.

To Cię może również zainteresować

Koszt inwestycji w Wilczu to ponad 650 tys. zł. Gmina Koronowo skorzystała z dofinansowania Unii Europejskiej w wysokości ponad pół miliona zł. Wsparcie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W jednej wsi kończą, w innej zaczynają remont świetlicy

Placówka w Wilczu to nie jedyna świetlica wyremontowana w ostatnim czasie w gminie Koronowo. Prace budowlane zakończono także w Hucie i Więzownie, a pod koniec września rozstrzygnięty został przetarg na roboty budowlane w kolejnej miejscowości – w Gościeradzu. W tej wsi zaadaptowany zostanie na potrzeby świetlicy budynek remizy strażackiej. Konieczna będzie m.in. przebudowa obiektu.

Inwestycja pochłonie 859 tys. zł, z czego 500 tys. zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chęć realizacji tego zadania zgłosiły cztery firmy z regionu. Prace powierzono wykonawcy z Bydgoszczy. Do kwietnia 2023 r. budynek zostanie przebudowany, ocieplony, a teren wokół niego zagospodarowany na nowo. W planach są m.in. prace rozbiórkowe, wymiana stolarki, okładzin i posadzek, wykonanie elewacji, wymiana pokrycia dachu, a także wykonanie instalacji: sanitarnej, elektrycznej, wentylacyjnej i fotowoltaicznej.

To jeszcze nie koniec...

Na terenie gminy Koronowo działa około 30 świetlic wiejskich. Gdy w 2020 r. przeprowadzono szczegółowy przegląd placówek kultury w sołectwach okazało się, że stan niektórych obiektów pozostawia wiele do życzenia.

- Sześć z nich - ze względu na zły stan techniczny - nie może być użytkowanych. Zgody na to nie dał nadzór budowlany. Niektóre z nich będziemy chcieli remontować – informował nas w wówczas Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa.

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

W 2021 r. rozpoczęto remont świetlicy w Hucie. To jedna z tych, które zamknięto z powodu fatalnego stanu. Inwestycja zakończona została wiosną br. Potem przyszła pora na kolejne świetlice. Ta w Gościeradzu nie będzie ostatnią. - To nie koniec inwestowania w świetlice wiejskie – zapowiadają władze Koronowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska