Właściwości cegły jako materiału budowlanego, takie jak wytrzymałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne, pozostają niezmienne od lat. Współczesna cegła, przeobrażona dzięki nowym barwom i strukturom, zyskała nową cechę: oryginalność.
Wybór materiału, z którego wykonana zostanie elewacja, to jedna z najistotniejszych decyzji architekta, gdyż fasada ma kluczowy wpływ na wygląd budynku i na wiele lat określi wrażenie, jakie będzie wywierał.
Trzy najpopularniejsze rodzaje elewacji to:
powłoka malarska, tynk lub warstwa cegieł. Pierwszy - powłoka malarska - choć najtańsza i najprostsza w wykonaniu, wymaga renowacji przynajmniej co kilka lat. W rezultacie z biegiem czasu trzeba ponieść wysokie koszty napraw.
Podobnie jest z elewacją tynkową - sumy wydane na jej konserwację znacznie przewyższą początkowe oszczędności wynikające z wyboru tynku. Dlatego
najlepszą długoterminową inwestycją będzie elewacja ceglana,
która w zasadzie nie wymaga żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych. Cegły przez wiele lat nie zmieniają swojej barwy i nie brudzą się, nie zniszczy ich deszcz ani mróz, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Techniczne zalety cegieł nie są w branży budowlanej nowością. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że cegła to doskonały materiał na elewacje nie tylko w tradycyjnym stylu.
Cegła przestała być synonimem zawsze tej samej, przewidywalnej barwy oraz, co za tym idzie, wielu podobnych do siebie elewacji.