No, przynajmniej takim, które sprawi, że nasze mieszkanie zdecydowanie będzie się wyróżniać na tle innych.
Jeśli tak podchodzimy do sprawy, to nie wystarczy być modnym. No, bo jeśli zdecydujemy się na kupno nowoczesnych mebli, to liczyć się musimy z tym, że w końcu u któregoś ze znajomych też takie same znajdziemy. Podobnie może być z innymi szczegółami aranżacji.
Cegła we wnętrzu? Nie wszystkich przekonuje
Tymczasem to właśnie może być świetny pomysł na urządzenie wnętrza ze smakiem. Wkomponowana w surową ścianę przyciąga wzrok, tworząc unikalny klimat pomieszczenia. Zresztą nie ma się czemu dziwić - cegła od dawna jest najbardziej popularnym materiałem budowlanym.
W mieszkaniach pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną. Taka ceglana ściana stanowi świetne tło dla zorganizowania domowej galerii: rodzinnych fotografii czy obrazów, które darzymy sentymentem. Jeśli wystawę odpowiednio podświetlimy, możemy mieć pewność, że stanie się doskonałą wizytówką naszego mieszkania lub domu..
Glina jest, jak kameleon - dopasowuje się do wnętrza
Fachowcy przekonują, że ściana z klinkieru we wnętrzach, wcale nie musi mieć charakterystycznego, ceglastego koloru. Choć z drugiej strony - zapewniają, że w wielu wnętrzach, właśnie ta barwa będzie prezentowała się najbardziej okazale.
- Glina jest jak kameleon, potrafi dopasować się do różnych stylów wystroju wnętrza - przekonuje Lidia Misiuna z firmy Röben. Wiele firm ma w swojej ofercie naprawdę bogatą gamę, zarówno kolorów, formatów, jak i lic powierzchni płytek klinkierowych. Są pomarańcze, czerwienie, płytki w kolorze czarnym, szarym, a także w kilku odcieniach bieli. Oprócz płytek gładkich - kupić dziś bez przeszkód możemy również tzw. płytki ryflowane. Na ich lekko chropowatej powierzchni łatwo można dostrzec grę cieni i półcieni, które pojawiają się w zależności od tego, jak pada światło.
Ładne, barwne kompozycje
Pojawiają się coraz częściej, także w domach z betonu. Nie tylko dlatego, że są ładne. Także dlatego, że mają moc kreowania oryginalnej przestrzeni.
Ma cechy użytkowe, jest odporna na wilgoć i dzieci
Trudno odmówić cegle jeszcze jednej cechy szczególnej. Ma najlepsze właściwości użytkowe. Cegły klinkierowe są całkowicie odporne na działanie wilgoci (w końcu stosowane na elewacji budynku muszą przetrzymać nawet największe ulewy i gradobicia), dlatego bez ryzyka można stosować je w kuchni, a nawet łazience.
Co więcej - te cegły "lubią" dzieci, gdyż w przeciwieństwie do gładzi gipsowych, tynków, czy płyt kartonowych są wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Żeby całość wyglądała jak najbardziej realistycznie, niektórzy producenci maja w swoich zestawach tzw. klinkier narożny, dzięki któremu kompozycja z cegły wygląda jak rzeczywisty fragment muru.
Lubią antyki, tworzą domowe ognisko
Ceglane ściany sprzyjają klasycznej elegancji. Doskonale czują się w towarzystwie antyków oraz innych zabytkowych przedmiotów. I to nie tylko w wydaniu salonikowym.
Ciepła tonacja tradycyjnych czerwieni i brązów doskonale współgra z drewnem, nasuwając skojarzenia z klimatem prawdziwego, domowego ogniska. Dlatego klinkier m.in. tak dobrze sprawdza się w kuchni. Porzucając względy estetyki, należy pamiętać, że trwałość i łatwe utrzymanie czystości klinkierowej okładziny, sprzyja stosowaniu jej w miejscu przygotowywania posiłków.
Surowa cegła dobrze czuje się także w nowoczesnych pomieszczeniach. Interesująco wypada zwłaszcza w połączeniu ze szkłem i aluminium. Tworzy wnętrze o niepowtarzalnym charakterze. Modernistyczne, a zarazem oswojone.
Może i takie polubimy?
