Skład Astorii
Skład Astorii
Adrian Barszczyk (22, 190), Łukasz Domański (17, 194), Marcin Dymała (24 lata, 184 cm), Mateusz Fatz (18, 205), Łukasz Frąckiewicz (18, 206), Sebastian Grzesiński (28, 187), Tomasz Krzywdziński (19, 201), Karol Kutta (18, 170), Sebastian Laydych (27, 203), Paweł Lewandowski (31, 186), Piotr Łucka (18, 191), Karol Obarek (21, 194), Paweł Robak (18, 186), Dorian Szyttenholm (31, 193), Łukasz Wardziński (18, 191). Trenerzy: Przemysław Gierszewski i Robert Borkowski (asystent), fizjoterapeutka - Agnieszka Jaworowska. a
Po zakończeniu minionego sezonu władze PLK zdecydowały o powiększeniu ekstraklasy. Z zaproszenia do TBL skorzystały Wilki Morskie Szczecin, MKS Dąbrowa Górn., Start Lublin, Polski Cukier Toruń, awansował zaś najlepszy w I lidze Polfarmex Kutno. Odeszło zatem kilka niezłych ekip. Na szczęście udało się skompletować 14 zespołów. Pytanie tylko, czy poziom I ligi będzie taki sam czy jednak niższy? W drugim przypadku Astoria może poczuć się bardziej komfortowo, bo nasz zespół "na papierze" skazywany jest na spadek.
Trener optymistą
Terminarz Astorii w 1. rundzie
1. kolejka (27.09, 18.00) GTK Gliwice - Astoria; 2. (4.10, 17.00) Spójnia Stargard Szcz. - Astoria; 3. (12.10, 17.00) Astoria - Rosa Radom; 4. (18.10, 18.00) Miasto Szkła Krosno - Astoria; 5. (25.10) Astoria - Znicz Pruszków; 6. (2.11) Zagłębie Sosnowiec - Astoria; 7. (8.11) Astoria - SKK Siedlce; 8. (15.11) GKS Tychy - Astoria; 9. (22.11) Astoria - AZS Poznań; 10. (29.11) Stal Ostrów - Astoria; 11. (6.12) Astoria - Pogoń Prudnik; 12. (13.12) Legia Warszawa - Astoria; 13. (20.12) Astoria - Sokół Łańcut;
Z powodu zmniejszonej dotacji z miasta i braku sponsorów z klubu odeszli doświadczeni: Kowalewski, Bierwagen, P. Robak, Małgorzaciak, Milczyński i trener Aleksander Krutikow. Zespół powierzono więc byłemu zawodnikowi "Asty", a ostatnio asystentowi w klubie Przemysławowi Gierszewskiemu, zaś Laydycha, Szyttenholma, Lewandowskiego i Barszczyka uzupełniono juniorami, którzy wiosną zdobyli brązowy medal MP. Na szczęście w ostatnich tygodniach zespół wsparł finansowo Waldemar Kotecki, główny sponsor koszykarek Artego, a z Ostrowa pozyskano niezłego playmakera Marcina Dymałę. Zespół w okresie przygotowań pokazał, że ma potencjał, ale wymaga oszlifowania.
Trener Gierszewski jest jednak optymistą: - Nie rzucam słów na wiatr. Ostatnio mówiłem, że zdobędziemy medal w juniorach i zdobyliśmy. Teraz mówię, że się utrzymamy, czyli zostaniemy w I lidze. Nie będzie to łatwe, bo dla wielu graczy awans z juniora do seniora z pominięciem juniora starszego to duży przeskok. Sparingi to był czas, w którym ta młodzież poznała się ze starszymi zawodnikami, dowiedziała się jak ci bardziej doświadczeni zachowują się w obronie i w ataku. Starsi gracze mieli za zadanie na bieżąco korygować błędy młodzieży na parkiecie. Jedyne zmartwienie to ostatnie choroby i urazy (Lewandowski ma kłopot z pachwiną), ale na pierwszy, sobotni mecz (18.00) do Gliwic z GTK jedziemy w bojowych nastrojach - powiedział dla klubowej strony Astorii.
Spada tylko jeden zespół
W pierwszym etapie 14 drużyn rywalizować będzie w 2 rundach systemem każdy z każdym. Do play off awansuje 8 najlepszych. Zespoły z miejsc 9-10 zakończą rywalizację po rundzie zasadniczej, zaś pozostałe zagrają o utrzymanie - w play out. Do TBL awansuje zwycięzca, ostatni zespół pożegna się z ligą. Astoria w 2. kolejce zagra w Stargardzie ze Spójnią (4.10), a w Bydgoszczy w hali Artego Arena przy Toruńskiej w 3. kolejce podejmie Rosę Radom.