Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena państwowej ziemi rolnej wzrosła o 17 procent

AGW
freeimages.com
Agencja Nieruchomości Rolnych podaje średnie cen za hektar gruntów rolnych w poszczególnych województwach. Najwięcej trzeba zapłacić w opolskim.

Od chwili, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, ziemia nieustannie drożeje. Jeszcze w 2004 roku rolnik musiał średnio w kraju zapłacić za hektar 4,7 tys. zł, w ubiegłym roku cena wynosiła już ponad 25,5 tys zł. Oznacza to wzrost wymaganej zapłaty o 17% w stosunku do 2013 roku.

Zróżnicowanie cen za ziemię w regionach Polski jest bardzo duże. najdrożej jest w województwach opolskim (36 428 zł), wielkopolskim (35 727 zł), mazowieckim (33 402 zł) i kujawsko-pomorskim (33 154 zł). Na drugim końcu znajdą się województwa podlaskie (15 971 zł), podkarpackie (17 368 zł) i lubelskie (18 920 zł).

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

W 2014 r. ANR zawarła 12,7 tys. umów, najwięcej w przedziale do 1 ha - ponad 5,7 tys. i w przedziale 1-10 ha - 4,6 tys. Najmniej, bo tylko 34 umowy na powierzchnię powyżej 300 ha.

"Na wzrost cen gruntów w ubiegłym roku miały wpływ m.in. zmniejszająca się podaż na rynku pierwotnym oraz wsparcie nabywania ziemi przez rolników na zasadach preferencyjnych tzn: z niskooprocentowanymi kredytami (3,75 % w skali roku) oraz rozkładaniem przez ANR ceny sprzedaży na raty", podaje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Ceny ziemi w 2014 | Create infographics

Wzrost ceny ziemi ANR | Create infographics

Źródło: www.anr.gov.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska