Spis treści
- Ceny ziemi rolnej w naszym województwie są wręcz kosmiczne! - uważa Mirosław Smaruj, członek zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - One nijak się mają do dochodów w rolnictwie. Wysokie stawki za grunty płacą ci, którzy mają nadzieję, że te inwestycje będą opłacalne. Jednak patrząc na to, co się dzieje w rolnictwie, miałbym obawy.
Średnia cena za hektar w Polsce i Kujawsko-Pomorskiem
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała średnie ceny gruntów (wg GUS). Ceny zakupu/sprzedaży użytków rolnych w IV kwartale 2024 roku wzrosły w Polsce do 71 151 zł/ha (pół roku wcześniej było to 69 655 zł/ha).
W woj. kujawsko-pomorskim ten wzrost stawek był jeszcze bardziej zauważalny, bo w ostatnim kwartale minionego roku średnia wzrosła do 77 466 zł/ha (w drugim kwartale ub.r. było 72 670 zł/ha ogółem).
Lokalnie płacono nawet 130 000 złotych za hektar
Mirosław Smaruj podkreśla, że to są średnie stawki, więc lokalnie mogą być znacznie wyższe: - Na przykład w powiecie inowrocławskim było już nawet 130 tysięcy złotych za hektar!
Najwyższe średnie ceny za hektar dotyczą gruntów ornych klasy I,II lub IIIa. W ostatnim kwartale minionego roku w Kujawsko-Pomorskiem wzrosły do 95 965 zł/ha (pół roku wcześniej było to 89 676 zł/ha).
Zakupy na kredyt, więc koszty jeszcze wyższe
- Ziemię rolną gospodarze najczęściej kupują na kredyt, a te są w Polsce bardzo drogie – mówi Mirosław Smaruj.
Zatem do kosztu zakupu trzeba doliczyć także koszt kredytu. Owszem, są kredyty preferencyjne, ale nie każdy może z nich skorzystać.
- Na decyzje zakupowe rolników wpływa także fakt, że ziemi rolnej w obrocie jest coraz mniej, ten zasób się kurczy – dodaje członek zarządu KPIR.
Średnie ceny gruntów (wg GUS) są wykorzystywane przez banki udzielające kredytów m.in. na zakup użytków rolnych (linia Z) lub kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia Mrcsk). Te stawki będą brane pod uwagę (będą obowiązywać) od 24 marca 2025 roku.
