https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia rolna w Kujawsko-Pomorskiem kosmicznie droga! A stawki wciąż rosną

Lucyna Talaśka-Klich
Ziemia rolna wciąż drożeje.
Ziemia rolna wciąż drożeje. Lucyna Talaśka-Klich
Grunty orne w Kujawsko-Pomorskiem znowu podrożały. W ostatnim kwartale minionego roku hektar takiej ziemi, dobrej klasy, kosztował ponad 95 tysięcy złotych. To średnia, więc zdarzały się znacznie wyższe stawki – nawet 130 tysięcy złotych za hektar.

Spis treści

- Ceny ziemi rolnej w naszym województwie są wręcz kosmiczne! - uważa Mirosław Smaruj, członek zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - One nijak się mają do dochodów w rolnictwie. Wysokie stawki za grunty płacą ci, którzy mają nadzieję, że te inwestycje będą opłacalne. Jednak patrząc na to, co się dzieje w rolnictwie, miałbym obawy.

Średnia cena za hektar w Polsce i Kujawsko-Pomorskiem

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała średnie ceny gruntów (wg GUS). Ceny zakupu/sprzedaży użytków rolnych w IV kwartale 2024 roku wzrosły w Polsce do 71 151 zł/ha (pół roku wcześniej było to 69 655 zł/ha).

W woj. kujawsko-pomorskim ten wzrost stawek był jeszcze bardziej zauważalny, bo w ostatnim kwartale minionego roku średnia wzrosła do 77 466 zł/ha (w drugim kwartale ub.r. było 72 670 zł/ha ogółem).

Lokalnie płacono nawet 130 000 złotych za hektar

Mirosław Smaruj podkreśla, że to są średnie stawki, więc lokalnie mogą być znacznie wyższe: - Na przykład w powiecie inowrocławskim było już nawet 130 tysięcy złotych za hektar!

Najwyższe średnie ceny za hektar dotyczą gruntów ornych klasy I,II lub IIIa. W ostatnim kwartale minionego roku w Kujawsko-Pomorskiem wzrosły do 95 965 zł/ha (pół roku wcześniej było to 89 676 zł/ha).

Zakupy na kredyt, więc koszty jeszcze wyższe

- Ziemię rolną gospodarze najczęściej kupują na kredyt, a te są w Polsce bardzo drogie – mówi Mirosław Smaruj.

Zatem do kosztu zakupu trzeba doliczyć także koszt kredytu. Owszem, są kredyty preferencyjne, ale nie każdy może z nich skorzystać.

- Na decyzje zakupowe rolników wpływa także fakt, że ziemi rolnej w obrocie jest coraz mniej, ten zasób się kurczy – dodaje członek zarządu KPIR.

Średnie ceny gruntów (wg GUS) są wykorzystywane przez banki udzielające kredytów m.in. na zakup użytków rolnych (linia Z) lub kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia Mrcsk). Te stawki będą brane pod uwagę (będą obowiązywać) od 24 marca 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska