- Różnica jest istotna - tłumaczy Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski. - Ze szkolnych warsztatów mogą korzystać wyłącznie uczniowie, Centrum może kształcić wszystkich zainteresowanych, również tych, którzy maturę mają już dawno za sobą.
Sprawa powołania Centrum Kształcenia Praktycznego była jednym z tematów ostatniej sesji Rady Powiatu Lipnowskiego. Ra-dnych przekonał zwłaszcza argument o możliwości ubiegania się przez CKP o pieniądze z Unii Europejskiej, czego warsztaty w poprzedniej formie czynić nie mogły. Dobry zawód to dziś podstawa sukcesu
W lipnowskim Zespole Szkół Technicznych uczniowie uczą się w wielu kierunkach. Można zostać mechanikiem pojazdów samochodowych, ślusarzem, technikiem budowy maszyn, technikiem mechanizacji rolnictwa, a jak komuś przedmioty ścisłe sprawiają zbyt wiele pro-blemów, może zostać krawcem czy kucharzem.
Szkolenie zawodoweodbywa się w warsztatach, służących nauce zawodu, ale prowadzących też działalność gospodarczą. Wśród wyrobów, wytwarzanych w warsztatach, znane są wrzeciona do maszyn rolniczych, grzejniki, głowice do rozdrabniania pasz, zęby do bron itp. Uznaniem klientów cieszy się produkcja krawiecka, zwłaszcza pościel, koszule, rękawice i ubrania robocze.
Toczenie, frezowanie, szlifowanie, roboty ślusarskie czy spawalnicze wraz z popularnym szkoleniem kierowców, będą odbywać się nadal, ale pod nowym szyldem. Zmiana - zdaniem starosty - stworzy dawnym warsztatom nowe możliwości rozwoju, przystające do XXI wieku.