Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Inowrocławia powinno być bardziej zielone? Radna Ewa Podogrodzka apeluje [sonda]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Centrum Inowrocławia
Centrum Inowrocławia Archiwum
Radna Ewa Podogrodzka wystąpiła do prezydenta z propozycją, by zazielenić Rynek i ulicę Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.

- Proponuję, by wzorem innych miast w Polsce i na świecie "zminimalizować" beton, a w jego miejsce posadzić drzewa i krzewy - interpeluje radna Ewa Podogrodzka.

Jej zdaniem, najlepiej, by były to drzewa iglaste. Jesienią bowiem nie byłoby problemu ze sprzątaniem opadających liści.

"Tereny zielone w mieście obniżają temperaturę powietrza"

- A co za tym pomysłem przemawia? Otóż tereny zielone w mieście obniżają temperaturę powietrza w upalne dni. Ponadto zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Oprócz świeżego powietrza dostarczają mieszkańcom zacienione miejsca do odpoczynku. Zmieniają estetykę miasta. Miejsca dzięki zieleni zaczynają żyć. Głęboko wierzę, że nasze miasto chce być eko i pójdzie w tym kierunku - wyznaje.

Jej zdaniem aktualnie na deptaku oraz Rynku jest zbyt mało zieleni. Przekonuje, że tak jak kwiat w doniczce ożywia pokój, tak drzewa i krzewy ożywić mogą centrum Inowrocławia.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz propozycję radnej Ewy Podogrodzkiej z Inowrocławia?

"Poprawa atrakcyjności turystycznej i funkcjonalnej centrum miasta Inowrocławia"

Wiceprezydent Inowrocławia Ewa Witkowska tłumaczy, że teren Rynku i "Królówki" został zagospodarowany w ramach projektu "Poprawa atrakcyjności turystycznej i funkcjonalnej centrum miasta Inowrocławia". Zgodnie z zapisami miejscowego planu przestrzennego obszar ten przeznaczony jest pod "plac z nawierzchnią utwardzoną o zróżnicowanej fakturze i kolorystyce" oraz "zieleń ozdobną i elementy małej architektury".

- Projekt ten został w pełni zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w formie urbanistyczno-przyrodniczej i zakres możliwości nasadzeń drzew został wykonany w pełni - tłumaczy Ewa Witkowska.

Na płycie Rynku i pozostałych ulicach centrum Inowrocławia rośnie 10 klonów

Dodaje, że podstawowym założeniem koncepcji przebudowy Rynku było "przywrócenie mu rangi głównego, pełnego życia, placu miasta, nadanie mu pewnego dostojeństwa, nawiązanie jego klimatem i charakterem do historii i tradycji miasta".

Śródmieście zostało poddane kompleksowym działaniom rewitalizacyjnym w sferze przestrzennej, co podniosło wartości estetyczne, architektoniczno-krajobrazowe substancji miejskiej. i nadało mu nowych funkcji edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i gospodarczych - przekonuje pani wiceprezydent.

Dodaje, że na płycie Rynku i pozostałych ulicach centrum rośnie 10 klonów oraz około 50 żywotników i około 80 bukszpanów posadzonych w donicach.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska