Mamy pracują w świetlicach wiejskich i placówkach przedszkolnych, które podlegają pod CKiS. I nie muszą się martwić, że po porodzie nie będą miały dokąd wracać.
- Mój synek Oskar ma teraz 1,5 roku - mówi Katarzyna Senska, która pracuje w Artystycznej i Kulturalnej Pracowni Edukacji, do której uczęszczają maluchy w wieku od trzech do pięciu lat. - Do pracy wróciłam, kiedy miał pięć miesięcy. Jest z moją mamą i myślę, że na początku bardziej tęskniłam ja niż on. Powrót do pracy po urodzeniu dziecka wcale nie jest taki łatwy. Na szczęście mam elastyczne warunki pracy, a nawet jeden dzień wolny, więc spokojnie mogę godzić pracę z opieką nad małym dzieckiem.
Czytaj: Roczny urlop dla rodziców maluchów. Nowe zasady
Czuwa nad tym TVP
Nawet gdyby pani Kasia musiała korzystać z niani, to i tak tylko cztery dni w tygodniu, bo pozostały czas może spokojnie poświęcić dziecku.
Projekt Równo-Ważni jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach konkursu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a realizuje go Telewizja Polska, więc o każdym z laureatów będzie można zobaczyć reportaż.
Zobacz: Toruń zmienia się dla dzieci. Ale: kto ma dzieci, ten musi główkować
- Będzie kręcony także u nas - cieszy się Julita Maciaszek, która kieruje nagrodzoną placówka. - A pracuje u nas naprawdę dużo młodych mam. Staramy się stworzyć im jak najlepsze warunki do opieki nad dzieckiem, bo każdy zdaje sobie przecież sprawę z tego, jak trudno jest pogodzić bycie mamą i chodzenie do pracy.
Program stawia na partnerstwo
Jak podkreśla Maciaszek, młode mamy to świetni pracownicy, bo kiedy stworzy im się odpowiednie warunki, potrafią dać z siebie w pracy wszystko.
- Ja naprawdę nie mogę narzekać na pracowników, którzy są rodzicami. Cieszymy się też z wygranej, bo projekt ma zasięg ogólnopolski - mówi Julita Maciaszek, dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki. - Promuje ideę równych szans kobiet i mężczyzn oraz wspieranie godzenia życia zawodowego i rodzinnego.
A to wcale nie jest takie łatwe, bo choć pracodawcy wiedzą, że istnieją urlopy tacierzyńskie, to mają jednak świadomość, że po urodzeniu dziecka to właśnie mama zostaje z maleństwem w domu. Dlatego też projekt jest skierowany do pracodawców i osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dzieci.
Czytaj też: Roczny urlop macierzyński może przeszkodzić matkom w powrocie do pracy
Sępólno prorodzinnym liderem
W ramach kampanii zostaną zrealizowane audycje telewizyjne - po 1 w każdym województwie i 8 w wybranych krajach Unii Europejskiej. W kujawsko-pomorskim kamera zagości właśnie w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. - W każdym z odcinków na przykładzie pracownika - rodzica pokazane będą działania w wybranych firmach i organizacjach ułatwiające im godzenie ról pracownika i rodzica, równa możliwość awansu, elastyczne formy zatrudnienia czy przyzakładowa opieka nad dziećmi - dodaje Maciaszek.
Audycje poświęcone będą nie tylko promocji idei równych szans kobiet i mężczyzn, ale także polityce prorodzinnej w Polsce i krajach UE. I tu Sępólno będzie się miało czym pochwalić, bo przecież od września w mieście otwarty będzie jedyny żłobek na Krajnie.
Dowiedz się więcej: Żłobek w Sępólnie dostał wsparcie!
W czasach, kiedy liczy się zysk, los pracujących rodziców prosty nie jest. Nie wszyscy rozumieją, że jak nie będzie dzieci, to nie będzie kto miał pracować na nasze emerytury. W Sępólnie wiedzą, że dzieci to jest nasza wspólna sprawa.** Wielkie brawa.
**