To także dowód na to, że jak się władza uprze, to swego dokona. Dodajmy - niemałym kosztem. Bo doprowadzenie obiektu w ruinie do dzisiejszego stanu kosztowało naprawdę sporo. Obiecywane dotacje nigdy nie zasiliły konta samorządu Koronowa. I Koronowo przywróciło ruinę do obecnego stanu głównie za własne pieniądze. I za to mu chwała.
Kosztowało to niemałe pieniądze. Bo ratowanie zabytku z roku 1856 kosztowało ponad 1,7 mln zł. Wszelkie dotacje nie przekroczyły 200 tysięcy złotych. Przypomnijmy też, że obiekt gmina żydowska sprzedała w roku 1938 Towarzystwu Gimnastycznemu Sokół. Ale sokolnicy niedługo się nim cieszyli. Od 19 lutego 1939 roku do wybuchu wojny. Niemcy urządzili w byłej synagodze magazyn. Po wojnie natomiast mieściło się tu kino Brda. Po latach 29 grudnia 2010 roku dawna synagoga w ruinie dostała się gminie Koronowo.
Od niespełna roku - po remoncie - jest tu Centrum Kultury Synagoga. To obiekt naprawdę piękny. Z ciekawą akustyką. I najważniejsze - wiele tu się dzieje. Czynny jest od wtorku do piątku w godzinach 10-17, w soboty i niedziele od 10 do 17. Tylko w tym miesiącu zaprasza na wiele najróżniejszych imprez. M.in. jutro o 18 na otwarcie wystawy „Sto obrazów lasu” - wystawa zdjęć Grzegorza Semraua, pojutrze o godz. 19 - na Dzień Matki, wystąpi chór gospelowy Credo...
***
Andrzej Gantner na gali Złota Setka 2016.
Delegaci KOD zdecydują w Toruniu o swojej przyszłości
Pod ratuszem i na sesji mówili o obwodnicy Inowrocławia
Ludzie uwielbiają telenowele. Sprawa Magdy Żuk, czyli jazda bez hamulców