Zobacz wideo: Jak naprawdę działają respiratory?
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu szkoli żołnierzy w opiece nad pacjentami leżącymi w odpowiedzi na kierowanie żołnierzy WOT do pełnienia różnych funkcji podczas pandemii, a tym także wsparcia personelu medycznego.
Czego uczą się żołnierze WOT?
Pilotażowy kurs, trwający trzy dni, prowadzony jest przez wykwalifikowane pielęgniarki oraz psychologa. Jak informuje Sumita Mira Morzyńska, rzecznik prasowy CSWOT, uczestnicy szkolenia opanują podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi niezbędne do realizacji zadań takich jak:
- karmienie osoby leżącej,
- wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych,
- współpraca z personelem medycznym w zakresie realizacji planu opieki nad pacjentem, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu międzyludzkiego z osobami w wieku starszym oraz pacjentami niesamodzielnymi.
Na pierwszy dzień szkolenia przygotowano zajęcia teoretyczne z zakresu psychologii i wiedzy potrzebnej do wykonywania czynności związanych z opieką nad starszymi osobami leżącymi. Natomiast dwa dni szkolenia przeznaczono głównie na ćwiczenia praktyczne.
Szkolą się, by wesprzeć służbę zdrowia
Kurs ten nie ma na celu zastąpienia, kursów opiekunów medycznych, trwających rok i kompleksowo przygotowujących uczestników do opieki nad pacjentami leżącymi. Kurs powstał w odpowiedzi na potrzeby wsparcia służby zdrowia. W tych trudnych czasach żołnierze z Brygad Obrony Terytorialnej, muszą się mierzyć z różnorodnymi zadaniami. Do tej pory w DPS-ach nasi żołnierze wykonywali głównie zadania takie jak: ewakuacja, pobieranie wymazów, wsparcie logistyczne, dekontaminacja. Jednak zdarzały się przypadki, gdzie sytuacja była na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel także w opiece nad podopiecznymi w czynnościach takich jak: mycie, karmienie czy sprzątanie
– mówi płk Krzysztof Leszczyński Komendant CSWOT.
Przypomnijmy, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej aktywnie wspierają społeczeństwo w zwalczaniu i łagodzeniu skutków pandemii od marca ubiegłego roku. - Obecnie realizują operację pk. „Trwała odporność”, której cele można zamknąć w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Przywracaj. Ich działanie ukierunkowane jest na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów – dodaje Sumita Mira Morzyńska, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
