Wideo: Zobacz nasze wideopodsumowanie wydarzeń tygodnia w Kujawsko-Pomorskiem.

**
W ramach kursu żołnierze zdobywają umiejętności teoretyczne, ale co bardzo ważne również praktyczne. W pierwszym dniu zdają test sprawdzający ich wiedzę. Jego zaliczenie jest warunkiem dopuszczenia do dalszej części kursu.
Przy pracy z środkami minersko-zaporowymi bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie ma w tym zakresie miejsca na odstępstwa. Dopiero w kolejnych dniach po nauce teorii żołnierze przechodzą do następnych etapów, kończąc kurs wysadzaniem gruntów oraz elementów drewnianych, betonowych i metalowych. Uczą się wysadzania metodą elektryczną, jak i ogniową.
- Po kursie, który prowadzimy obecnie na terenie Ośrodka Ćwiczeń Łojewo koło Inowrocławia, wyślemy wyróżniających się żołnierzy na kurs instruktorski. Najlepsi z nich wrócą do nas z certyfikatem, który umożliwi wykorzystanie ich kompetencji podczas szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej na szkoleniach rotacyjnych i zintegrowanych - informuje dowódca kompanii saperów 8 K-PBOT.
Saperzy są bardzo ważnym elementem struktur pododdziałów WOT. W 12-osobowej sekcji lekkiej piechoty jest zawsze 2 saperów, którzy oprócz uzbrojenia mają m.in. wykrywacze min.
Dodatkowo pododdziałem Brygady WOT jest samodzielna kompania saperów. W jej skład wchodzą:
pluton saperów, w którego kompetencjach leży zakładanie pól minowych, wysadzanie, niszczenie wskazanych elementów konstrukcji czy wykonywanie przejść w polach minowych,
pluton rozminowania, który jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za oczyszczanie zaminowanych obszarów,
pluton techniczny wyposażony w ciężki sprzęt inżynieryjny jak spycharko-ładowarkę SŁ-34 oraz łodź saperską ŁS-76, kombinezony do pracy w wodzie, piły spalinowe czy pompę wysokiej wydajności do wydobywania i oczyszczania wody, które służą do pomocy m.in. przy akcjach ratunkowych i przeciwkryzysowych.
Ostatnim elementem struktury ksap jest drużyna rozpoznania inżynieryjnego. Jej rolą jest ocena terenu m.in. pod kątem obecności ładunków wybuchowych, co umożliwia dowódcy kompanii podjęcie właściwej decyzji co do wykorzystania odpowiednich specjalistów przy neutralizacji zagrożenia bądź likwidacji przeszkody.