Ceny gazu 2021. Rachunki za gaz będą niższe o średnio 40 gr, 2,40 zł lub 7,40 zł

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Przypomnijmy, taryfa PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) dotyczy odbiorców w gospodarstwach domowych - jedynej grupy odbiorców, dla której cenniki za paliwo gazowe zatwierdza regulator.
Przypomnijmy, taryfa PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) dotyczy odbiorców w gospodarstwach domowych - jedynej grupy odbiorców, dla której cenniki za paliwo gazowe zatwierdza regulator. Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Co to oznacza dla nas odbiorców domowych? Od nowego roku za gaz zapłacimy blisko 4,5 proc. mniej.

- W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są niższe o 4,5 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 4,1 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii - tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Zobacz wideo: Jak oszczędzać energię

- Ceny gazu na rynku hurtowym są najniższe od wielu lat. Nowa taryfa dla PGNiG Obrót Detaliczny jest trzecią kolejną zatwierdzoną przez regulatora obniżką cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych – powiedział Rafał Gawin, prezes URE.

Ceny gazu w zatwierdzonych przez prezesa URE taryfach PGNiG OD uległy obniżeniu od stycznia 2020 r. o 2,9 proc., od lipca 2020 r. o 10,6 proc. a od stycznia 2021 r. - o kolejne 4,5 proc.

O zatwierdzaniu cen gazu na 2020 roku pisaliśmy tutaj...

Przypomnijmy, odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz kosztów zakupu gazu, płacą również za transport paliwa (dystrybucję). - Klienci PGNiG OD najczęściej są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i to na jej rzecz w ramach tzw. umowy kompleksowej ponoszą opłaty za transport gazu (postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia taryfy dla PSG jest w toku). Zatem skutek wprowadzenia nowej taryfy dla rachunku płaconego od stycznia 2021 r. przez odbiorców PGNiG OD, posiadających umowy kompleksowe, będzie niższy niż wynikający z samej obniżki ceny gazu, ze względu na niezmienione stawki opłat abonamentowych oraz stawki za usługę dystrybucji paliw gazowych - wyjaśnia URE.

O ile niższe rachunki za gaz w 2021. Używasz tylko kuchenki rachunek o ok. 40 gr niższy. Grzejesz też wodę o 2,40 zł. A gdy ogrzewasz też dom 7,40 zł!

- W konsekwencji zatwierdzonej dziś taryfy statystyczny odbiorca w grupie W-1.1 (tzw. "kuchenkowicze"), zużywający paliwo gazowe do przygotowania posiłków za gaz zapłaci o ok. 1,9 proc. mniej, co oznacza spadek jego płatności o ok. 40 groszy miesięcznie. Dla średniego zużycia przez odbiorców grupy W-2.1 (używający gazu także do podgrzewania wody) płatność ulegnie obniżeniu o 2,7 proc. i wyniesie 2,40 zł/m-c. Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Dla tej grupy płatności spadną o 2,9 proc., tj. ok 7,4 zł miesięcznie - podaje Agnieszka Głośniewska.

Tabela. Zmiany średnich poziomów łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego.

Ceny gazu 2021. Rachunki za gaz będą niższe o średnio 40 gr, 2,40 zł lub 7,40 zł

Nowa taryfa PGNiG OD została zatwierdzona na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.

- Regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna - przypomina Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

- Sprzedawcy często oferują gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy. Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne z listopada 2016 r. wprowadziła ustawowe uwolnienie cen gazu:

  • od 1 stycznia 2017 r. – zwolniony z taryfowania został rynek hurtowy, a rynek detaliczny w zakresie LNG i CNG, punktu wirtualnego oraz sprzedaży w trybie przetargów;
  • od 1 października 2017 r. – rynek detaliczny z wyjątkiem gospodarstw domowych;
  • od 1 stycznia 2024 r. – zwolnione z procesu taryfikacji przez Prezesem URE będą ceny dla gospodarstw domowych.

Uwolnienie cen dotyczy zarówno gazu wysokometanowego, jak i zaazotowanego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie