
Pierwsze jemioły w sprzedaży. Jakie są ceny?

Tradycja wieszania jemioły
Gałązki jemioły wiesza się nad drzwiami lub pod sufitem, widnieją tam do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. W Wigilię składa się pod nią życzenia, mają zapewnić dobrobyt, szczęście, a małżeństwom lub parom trwałość związku.

Pasożytnicze działanie jemioły
Jemiołę uznaje się za półpasożyta. Jeszcze kilka lat temu działania te nie miały większego wpływu na środowisko, dziś, gdy prawie co roku zmagamy się z suszą, szkody stają się większe. Leśnicy nie planują usuwania jemioły z lasów, lecz przekomponowania składu gatunkowego tak, aby był odporniejszy na zmiany siedliskowe. Wprawdzie roślina niszczy kondycję wielu drzew, ale stanowi też cenny pokarm dla ptaków zimujących w Polsce. Jej owoce uwielbiają szczególnie jemiołuszki.

Lecznicze działanie jemioły
Warto wiedzieć, że jemioła ma swoje zastosowanie jeszcze w medycynie. Jedynie odpowiednio przetworzona może mieć dobroczynne właściwości. Na co dzień owoców, łodyg i liści nie wolno jeść na surowo – są trujące. Preparaty na bazie rośliny pomagają w walce z nadciśnieniem, miażdżycą, a także dolegliwościami związanymi z menopauzą.