Pandemia odbija się na rynku, co dotyczy przemysłu motoryzacyjnego, logistycznego i rolniczego. Czego należy spodziewać się na tych rynkach w 2021?
Ceny maszyn będą rosły w 2021 roku
Z analiz otomoto wynika, że część producentów zawsze podwyższa ceny stopniowo przez dany okres, jednak reszta preferuje nowe kwoty wraz z nadejściem następnego roku.
W obecnej sytuacji wzrost cen maszyn może być spowodowany wieloma aspektami, z których część nie była do tej pory zauważalna. To m.in. podwyżki cen podzespołów, pracy ludzkiej i energii, ale także wszechobecne funkcjonowanie w zaawansowanym reżimie sanitarnym, z którym łączą się zmiany w wykonywaniu obowiązków i np. konieczność zakupu środków ochrony czy utrudniona logistyka. Ogromny wpływ na wzrost cen maszyn ma również wysoki aktualnie kurs euro, który przekłada się na niekorzystne warunki importu.
To też może Cię zainteresować
Sektory takie jak transport, rolnictwo czy budownictwo już teraz znajdują się mocno pod kreską, a perspektywa kolejnych miesięcy pod hasłem COVID-19 pogrąża je jeszcze bardziej. Do czynników spadku zainteresowania nowym osprzętem zdaniem specjalistów dodać można również pogorszenie się wsparcia inwestycyjnego z zewnętrznych środków oraz niską opłacalność produkcji rolniczej.
Używane maszyny chętniej kupowane
Maszyny z drugiej ręki aktualnie notują trend wzrostowy. To rozwiązanie zastępcze dla firm czy rolników w czasie niepewnej gospodarski.
Mimo że od stycznia do października 2020 roku zarejestrowano 13537 szt. ciągników używanych, czyli o 149 szt. mniej niż przed rokiem, pozytywów warto się doszukiwać w procentowym spadku, który wyniósł jedynie 1,03%. Dla porównania, 2 miesiące wcześniej różnica ta wynosiła 712 sztuk rejestracji, czyli wynik gorszy niż w roku poprzednim aż o 6,1% - jak wynika z danych Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń. Aktualna różnica ta jest już bardzo niewielka, co świadczy o ożywieniu sprzedaży na rynku wtórnym.
Na początku grudnia, podsumowując sprzedaż nowych ciągników rolniczych w listopadzie, agencja Martin&Jacob podała; "Listopad był drugim kolejnym miesiącem spadków sprzedaży, jednak wyraźny trend spadkowy widoczny jest od sierpnia".
- Zaobserwowany w tym roku trend zwracania się w stronę maszyn z drugiej ręki – szczególnie widoczny w czasach niestabilności gospodarczej – przybierze na sile w 2021 roku - mówi Przemysław Vonau, dyrektor zarządzający w OTOMOTO. - Co więcej, nie chodzi już tylko o kupno i sprzedaż używanych maszyn, ale także możliwość wynajmu pojazdów, która rozwiązuje problem finansowania całego sprzętu. Technologia zawsze śpieszy z pomocą, szczególnie teraz gdy fizyczny handel jest znacznie utrudniony.
