MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CENY ZIEMI rolnej 2018 w Polsce. Ile kosztuje hektar gruntów w województwach?

AGW
Według najnowszych danych - średnia cena ziemi rolnej w Polsce wynosi 42 455 zł
Według najnowszych danych - średnia cena ziemi rolnej w Polsce wynosi 42 455 zł pixabay.com
Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego ARiMR podała średnie ceny ziemi rolnej obowiązujące od 25 czerwca 2018. Najdroższymi województwami w Polsce są Wielkopolskie i Kujawsko-Pomorskie. Sprawdź, ile trzeba zapłacić we wszystkich regionach.

Według najnowszych danych (z 20 czerwca 2018) średnia cena hektara ziemi rolnej w Polsce wynosi 43 097 zł. W przypadku klas gruntów ornych I, II i IIIa - przeciętna kwota sprzedaży w I kwartale ukształtowała się na poziomie 55 tys. zł, w klasach IIIb oraz IV - 44,3 tys. zł/ha, w klasach słabych (V, VI) - średnia krajowa to 30 tys. zł.

Najdrożej było w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskiem - średnia ogólna wszystkich gruntów. Szczegóły w tabeli poniżej.

Będą zmiany w obrocie ziemią

Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że we wrześniu 2018 poznamy propozycje złagodzenia przepisów dotyczących obrotu ziemią rolną. Jedna z nich ma zwiększyć powierzchnię, którą można sprzedaż osobie, która nie jest rolnikiem, chodzi o areał niepodlegający ograniczeniom. Teraz wynosi 0,3 ha, a ma urosnąć do 1 ha. Piszemy o tym tu: Zmiany w obrocie ziemią rolną. We wrześniu 2018 propozycje złagodzenia przepisów

Państwowa ziemia rolna jest tańsza

Poprzednio ostatniego dnia lutego 2018 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała dane o cenach ziemi rolnej, jakie pojawiały się w IV kwartale minionego roku na umowach sprzedaży w obrocie prywatnymi gruntami. Uśredniona kwota wyniosła 42 455 zł za hektar, a to oznacza ponowny wzrost. W II kwartale owa średnia wynosiła 41 622 zł/ha. To informacje odnoszące się do prywatnych gruntów.

Taniej było w przypadku państwowej ziemi, której od maja 2016 sprzedaje się niewiele. Średnia cena sprzedaży gruntów rolnych dla wszystkich umów zawartych w 2017 roku wyniosła 31 tys. zł/ha. W 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprzedał prawie 3,5 tys. ha gruntów na podstawie ponad 2,9 tys. zawartych umów sprzedaży.

Duże różnice w cenach gruntów w Polsce

Wróćmy jednak do prywatnego obrotu. Najwyższa średnia kwota w zestawieniu widnieje w województwie wielkopolskim - 58 945 zł/ha, kujawsko-pomorskim - 57 479 zł/ha. Kolejne było Opolskie - 47 094 zł/ha oraz Warmińsko-Mazurskie - 41 789 zł/ha. Pozostałe regiony nie przekroczyły w średniej 40 tys. złotych.

Najtaniej można było dokonać zakupu ziemi rolnej w IV kwartale 2017 roku w województwach podkarpackim - 25 144 zł/ha, zachodniopomorskim - 28 694 zł/ha, świętokrzyskim - 29 391 zł/ha i lubuskim - 29 491 zł/ha.

Poniżej prezentujemy średnie ceny ziemi rolnej. Informacje te są wykorzystywane są przez banki w procesie udzielania kredytów. Dane dotyczą wyliczeń wszystkich klas gruntów od I do VI. Najdroższe są oczywiście grupy dobrej (klasy I, II, IIIa) - najdrożej w Wielkopolsce - 74,2 tys. zł. Najniższa średnia to ta dla klas słabych (klasy V, VI) 17,7 tys. zł na Podkarpaciu.

Średnie ceny gruntów wg GUS - IV kw. 2016  (obowiązują od 20.02.2017 r.) zł/ha
Infogram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska