https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Chalinianki” plotą piękne wianki. I pojadą za to do Spały

Stowarzyszone panie  i jeden wśród nich mężczyzna, Seweryn Słomczewski, odnoszą   plastyczne sukcesy - ostatnio mają pod tym względem  szczególnie dobrą passę.
Stowarzyszone panie i jeden wśród nich mężczyzna, Seweryn Słomczewski, odnoszą plastyczne sukcesy - ostatnio mają pod tym względem szczególnie dobrą passę. Wojciech Alabrudziński
KGW „Chalinianki”, jako stowarzyszenie, działa od pięciu lat. Powstał także zespół artystyczny pod tą nazwą - skład tworzą mieszkanki Chalina.

- Nasze stowarzyszenie liczy ponad sześćdziesiąt osób, nie tylko pań - mówi Marzena Szczepańska, sołtys Chalina. Członkowie mają od 30 do 65 lat. - Jesteśmy pasjonatami regionu, czyli ziemi dobrzyńskiej - dodaje pani sołtys.

- Może nie wszyscy są na co dzień tak bardzo aktywni, ale gdy potrzebne są ręce do pracy, chętnych nie brakuje - mówi pani sołtys. „Chalinianki” zdobyły III miejsce podczas tegorocznego plebiscytu „Najlepszego Koła KGW”, organizowanego przez „Pomorską”.

Stowarzyszone panie i jeden wśród nich mężczyzna, Seweryn Słomczewski, odnoszą plastyczne sukcesy - ostatnio mają pod tym względem szczególnie dobrą passę.

Więcej wiadomości z Lipna i okolic na www.pomorska.pl/lipno.

W sierpniu wygrali konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” w powiecie lipnowskim. Podczas dożynek gminno - parafialnych w Dobrzyniu nad Wisłą także otrzymali pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec. Mogą się pochwalić jeszcze cenniejszym tytułem i jego konsekwencjami. 28 sierpnia reprezentowali powiat lipnowski podczas wojewódzkich dożynek w Piotrkowie Kujawskim. I tam również otrzymali pierwszą nagrodę! Dzięki temu będą reprezentować nasze województwo podczas dożynek prezydenckich w Spale w dniach 10-11 bm.

Dożynki prezydenckie w Spale po raz pierwszy odbyły się w 1927 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. W 2000 r. tradycję tę przywrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski z inicjatywy ówczesnego wicepremiera Romana Jagielińskiego i osób związanych ze Spałą. Od tej pory dożynki odbywają się w Spale co roku. To wielkie święto polskiego rolnictwa i okazja do tego, aby pokazać to, co w tradycji i folklorze jest najpiękniejsze.

- Nasz wieniec powstał dzięki pomysłom z natury, ale też dzięki inspiracjom z książek, internetu - mówi Marzena Szczepańska.

Członkowie stowarzyszenia i zespołu artystycznego cieszą się, że będą reprezentować region.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska