https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą modernizować inowrocławską ulicę Długą za unijną kasę

Dominik Fijałkowski
Jak pokonać dziurawą ul. Długą? Slalomem!
Jak pokonać dziurawą ul. Długą? Slalomem! Dominik Fijałkowski
- Dziura na dziurze, a w nich pełno wody, którą ochlapuje się przechodniów. Tak wygląda obecnie ulica Długa w Inowrocławiu na wysokości cmentarza - skarży się pani Krystyna z osiedla Piastowskiego.

Byliśmy na Długiej. Jest tam tak, jak opisała nasza Czytelniczka. Same kałuże kryjące głębokie dziury. Slalom pomiędzy nimi wykonywała akurat czarna toyota. - Opiszcie w "Pomorskiej" jak tutaj wygląda. Kiedy wreszcie będzie obiecany remont tej ulicy? - pytał kierowca.

Schetynówka?

Głos w dyskusji zabiera Sławomir Szeliga, były radny powiatowy. W sprawie Długiej złożył kilka interpelacji. - Na tej ulicy można nakręcić film o lądowaniu człowieka na księżycu - zauważa.

Szeliga przypomina, że miasto Inowrocław wspólnie z gminą Inowrocław zamierzało ubiegać się o środki na przebudowę ulicy w ramach tzw. schetynówek. Zrezygnowano jednak z tej koncepcji. Pojawił się pomysł sfinansowania robót funduszami Unii Europejskiej, a to oznacza, że prace nie ruszą w br., a dopiero w latach 2016, 2017.

Czytaj: Wkrótce pociągi z Inowrocławia w kierunku Olsztyna pomkną z prędkością 120 km/h!

Projekty już są

- Dokonaliśmy szczegółowych analiz dotyczących finansowania tej inwestycji. Bardziej opłacalne jest dla nas skorzystanie z unijnych pieniędzy niż z finansowania w ramach schetynówek. Są bowiem zapewnienia o odpowiednio dużym procentowym udziale środków z funduszy Unii Europejskiej w takie zadania - tłumaczy Aleksandra Dolińska-Hopcia, naczelnik wydziału inwestycyjnego inowrocławskiego ratusza.

Kiedy będą unijne pieniądze? Podobno obecnie wszystko zależy od marszałka naszego województwa. Pewne jest jedno, że inwestycje drogowe, takie jak inowrocławska ul. Długa traktowane mają być przy rozdziale kasy priorytetowo.

- Zadanie będziemy współrealizować z gminą Inowrocław. Prace projektowe są już zakończone. Inwestycje jest duża. Odcinek Długiej pomiędzy ulicami Świętego Ducha i Marulewską otrzyma nową sieć odwadniającą. Będą tam też nowe chodniki i jezdnia. Właściwie ulica zostanie wybudowana od początku. Inwestycja pochłonie sześć milionów złotych, czyli dwa razy tyle, ile wstępnie szacowaliśmy - dodaje pani naczelnik.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ten komentarz mówi sam za siebie

S
Sławomir Szeliga

Skuteczne "zajęcie się ulicą" oznacza wskazanie realnego źródła finansowania i pozyskanie z niego środków na jej modernizację! Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych został ustanowiony w celu usuwania "wielkich dziur", które powstały "wiele lat wcześniej". Pewnie w kolejnym komentarzu "Gość" poinformuje czytelników "GP" o programie skorelowanym z datą "powstawania dziur", z ktorego można było pozyskać fundusze na przebudowę drogi oraz "pochwali się" własną efektywnością w zakresie pomocy mieszkańcom ulicy Długiej. Czekam z niecierpliwością, aby pogratulować aktywności obywatelskiej...

G
Gość

Nie ma zależności między datą powstania Programu Przebudowy Dróg Lokalnych a datą powstania wielkich dziur w tej ulicy.

 

Dziury były wiele lat wcześniej ;-)

 

 

S
Sławomir Szeliga

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych czyli tzw. "schetynówki" został ustanowiony w celu pomocy samorządom gminnym i powiatowym przy modernizacji infrastruktury drogowej na lata 2008-2011 oraz 2012 -2015. Umożliwiał uzyskanie dofinansowania z budzetu państwa w wysokości 50% wartości inwestycji drogowej. W latach 2006-2010 oraz 2010-2014 byłem radnym powiatowym, a nie miejskim. Jako wicestarosta inowrocławski miałem swój udział w decyzji Zarządu Powiatu Inowrocławskiego o wyborze przebudowy ulic Świętokrzyskiej i Wierzbińskiego do aplikowania o dotację w ramach pierwszego naboru wniosków. Dzięki skutecznemu pozyskaniu środków finansowych na ten cel pierwsza powiatowa "schetynówka" została zrealizowana w Inowrocławiu, nową nawierzchnię uzyskał ważny trakt komunikacyjny, a mieszkańcy osiedla Piastowskiego poprawili komfort podróżowania do centrum miasta oraz osiedla Rąbin i Parku Solankowego. W jednym z poprzednich komentarzy wspomniałem, iż miałem również swój udział w decyzjach Zarządu Powiatu o przebudowie ważnych ulic dla mieszkańców Piasta: Cegielnej i Krzywoustego. W sprawie ulicy Długiej równiez nie odpuszczę! W ramach interwencji obywatelskiej... 

G
Gość
Ta ulica nie jest dziurawa od 2010. Trzeba było się nią zająć jak się było miejskim radnym.
S
Sławomir Szeliga

Decyzję o wnioskowaniu do "schetynówek" w sprawie przebudowy ulicy Metalowców zamiast Długiej podjęto we wrześniu ubiegłego roku. Wniosek Miasta Inowrocławia znalazł się na odległym miejscu na liście rankingowej /podobnie jak w roku poprzednim w sprawie Alei 800 lecia Inowrocławia/ i nie otrzymał dotacji z budżetu państwa. Te "sukcesy" może przypisać sobie "grupa trzymająca władzę" w poprzedniej kadencji miejskiego samorządu. W latach 2010 -2014 nie byłem radnym miejskim!

Nie mam zamiaru brać na swoje barki cudzych porażek...

 

Sukces ma zawsze "wielu ojców". W odróżnieniu od innych "specjalistów" od budownictwa nie używam określenia: "pobudowałem lub pobudowałam drogę"! Napisałem w komentarzu: "miałem swój udział" w decyzjach o przebudowie wymienionych ulic / jak również innych inowrocławskich dróg/, co oznacza uczestnictwo w procesie planowania i realizacji inwestycji w ramach posiadanych kompetencji. "W temacie populizmu" nie mam zamiaru rywalizować z fachowcami w tym zakresie!

 

Skuteczne pozyskanie dofinansowania z budżetu państwa w ramach "schetynówek" na przebudowę ulicy Długiej oznaczało 3 mln zł dotacji na ten cel i pojawienie się ekip drogowych na Długiej w tym roku! W sprawie środków z Unii Europejskiej czytamy o "zapewnieniach", "staraniach" i "prawdopodobnym terminie remontu w latach 2016 - 2017"... 

G
Gość

Ależ złośliwe te komentarze

G
Gość

Przypisywanie sobie sukcesu, który w ramach współpracy osiągnęło wspólnie kilkadziesiąt osób, z drugiej strony zrzucanie na innych odpowiedzialności za własne porażki. Czysty populizm

G
Gość
Panie Szeliga radnym miejskim tez Pan był ;)
S
Sławomir Szeliga

Na początku roku 2014 ratuszowa ekipa poinformowała mnie /w odpowiedzi na moją kolejną interpelację w sprawie przebudowy ulicy Długiej/, że Miasto wraz z Gminą Inowrocław zamierza ubiegać się o dofinansowanie modernizacji drogi w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na 2015 rok. Powiat Inowrocławski był gotów przystąpić do wspólnej realizacji zadania, o co zabiegałem jako radny powiatowy od początku moich wystąpień w tym temacie. Skuteczne pozyskanie dotacji z budżetu państwa w ramach „schetynówek” oznaczało pojawienie się ekip drogowych na Długiej w tym roku! We wrześniu ubiegłego roku okazało się, że w Ratuszu zmieniono zdanie i aplikowano o dofinansowanie przebudowy ulicy Metalowców. O remont Długiej walczą mieszkańcy. W swoich pismach do prezydenta wskazywali również na "schetynówki", jako źródło pozyskania środków zewnętrznych na inwestycję, o co wnioskowałem w swoich interpelacjach. Dwa lata temu na ich domach pojawiły się transparenty: „Chcemy mieszkać przy ulicy, a nie piaskownicy”, „Panie prezydencie, jak żyć przy takiej ulicy?”, „Płacimy podatki – oczekujemy remontu drogi”. W trakcie mojej pracy w samorządzie powiatowym miałem swój udział w skutecznym doprowadzeniu do przebudowy ulicy Krzywoustego i Cegielnej. W ramach aktywności obywatelskiej będę nadal wspierał mieszkańców ulicy Długiej w walce o przebudowę "księżycowej" drogi. Nie mam wątpliwości, że razem odniesiemy sukces!

 

G
Gość

Dobrze, że pan Szeliga interesuje się tą sprawą

G
Gość

Pan Szeliga od kilku lat mówi o remoncie tej ulicy, ale jako radny był bardzo nieskuteczny.

 

Za dużo gadania, za mało roboty.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska