Aby dobrze, nowocześnie, ale przede wszystkim mądrze zaplanować rozwiązania w centrum Inowrocławia, potrzebny jest głos ekspertów. Arkadiusz Fajok, prezydent miasta spotkał się ze specjalistami w zakresie urbanistyki z naszego regionu.
- Zależy nam na tym, żeby centrum Inowrocławia służyło przede wszystkim mieszkańcom. Przez lata większość inwestycji dotyczyła Parku Solankowego, głównie z myślą o kuracjuszach. Czas na zmianę priorytetów - podkreśla włodarz miasta.
W dyskusji wzięli udział członkowie Społecznej Rady ds. Estetyki Bydgoszczy, która z powodzeniem funkcjonuje od niespełna 11 lat. Jest jedną z pierwszych takich inicjatyw w kraju. Przewodniczący rady, prof. Dariusz Markowski, zadeklarował daleko idącą współpracę bydgoskiej rady z prezydentem Inowrocławia oraz z nowopowstającą radą. Z włodarzem miasta spotkali się również prof. Maciej Świtała, ASP Gdańsk; mgr szt. Jolanta Chmara, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków o. Bydgoszcz; mgr szt. Marek Iwiński, Plastyk Miasta Bydgoszczy; mgr Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia oraz Maciej Zawadzki, szef biura projektowego MJZ i miejskiego think-tanku Laboratory for Urban Research Education, który wziął udział w spotkaniu zdalnie, poprzez wideoczat.
Kulisy rozmów
Rozmowy mogły dojść do skutku dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Inowrocławskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach której tworzy się Społeczna Rada ds. Estetyki i Zarządzania Centrum Inowrocławia. Koncepcja jej powstania omawiana była z kandydatami na prezydenta Inowrocławia na długo przed kampanią wyborczą.
- Cieszy fakt, że od początku, bez względu na wynik wyborów, obie strony deklarowały wsparcie tych inicjatyw. Pierwsze spotkania, w tym z bydgoską radą, rozpoczęły się w lutym tego roku. Obejmowały one szersze pojmowanie zmian, jakie muszą być przeprowadzone, dlatego dochodziło rozmów z prof. Małgorzatą Jaworek czy Jakubem Girczycem, dyrektorem Włocławskiego Centrum Biznesu - informuje Bartosz Ogórkowski z Inowrocławskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Szukali najlepszych rozwiązań
Spotkanie z udziałem Arkadiusza Fajoka poświęcone było nowej strategii miasta dotyczącej jego estetyki i zarządzania centrum. Grupa ekspertów szukała pragmatycznych rozwiązań, które przełożą się na poprawę wizerunku miasta. Kolejne spotkania będą poświęcone głównie rozwojowi przedsiębiorczości i społecznemu charakterowi centrum.
- Rozmowy ekspertów dotyczyły kwestii organizacyjnych, związanych z powołaniem Społecznej Rady ds. Estetyki i Zarządzania Centrum Inowrocławia, funkcji plastyka miejskiego czy konserwatora zabytków i ich roli w radzie. Istotnym zagadnieniem organizacyjnym były kwestie roli rady estetyki w procesach inwestycyjnych miasta na różnych etapach - relacjonuje Ogórkowski. Fajok kilkukrotnie podkreślił rolę Urzędu Miasta w Inowrocławiu w ożywieniu centrum. Aby zrealizować ten cel, potrzebna jest kompleksowa strategia działania.
Bardzo wartościową inicjatywą może okazać się tworzona grupa robocza prowadzona przez prof. Małgorzatę Jaworek, specjalistkę ds. inwestycji lokalnych, pod której przewodnictwem powstała analiza inwestycyjna dla województwa kujawsko-pomorskiego. Grupa ma przyjrzeć się sytuacji społeczno-gospodarczej oraz możliwościom inwestycyjnym w miejscowościach z naszego województwa, liczących 20-100 tys. mieszkańców, na przykładzie Inowrocławia.
Park kulturowy
Uczestnicy spotkania poruszyli również temat parku kulturowego, który w naturalny sposób ureguluje i uporządkuje przestrzeń. - Jeszcze kilka lat temu takie rozwiązania były w Polsce rzadkością, a obecnie żadne turystyczne miasto nie może się bez tego obyć. Estetyka miasta musi współgrać z rozwojem przedsiębiorczości - dodaje Ogórkowski.
