Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chcą tęczowej flagi przy bydgoskim ratuszu. Rafał Bruski: - W moim gabinecie znalazłem miejsce na tęczową flagę

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
"(...) Chcę jednak, aby moje stanowisko było jasne. Demonstracje osób, które czują, że ich prawa nie są respektowane, spotykają się z moją osobistą solidarnością. Dziś grupą, którą dla własnych politycznych korzyści atakują rządzący Polską, jest środowisko osób LGBT+. Dlatego w moim gabinecie znalazłem miejsce na tęczową flagę. To mój osobisty wyraz solidarności ze wszystkimi osobami, których prawa nie są przestrzegane" - odpowiedział Rafał Bruski.
"(...) Chcę jednak, aby moje stanowisko było jasne. Demonstracje osób, które czują, że ich prawa nie są respektowane, spotykają się z moją osobistą solidarnością. Dziś grupą, którą dla własnych politycznych korzyści atakują rządzący Polską, jest środowisko osób LGBT+. Dlatego w moim gabinecie znalazłem miejsce na tęczową flagę. To mój osobisty wyraz solidarności ze wszystkimi osobami, których prawa nie są przestrzegane" - odpowiedział Rafał Bruski. Facebook/Rafał Bruski
Partia Razem wraz ze Stanem Równości, Manifą Bydgoską oraz Inicjatywą Bydgoszcz złożyły we wtorek na ręce prezydenta Bydgoszczy petycję o zawieszenie na budynku ratusza tęczowej flagi "w celu wyrażenia wsparcia dla społeczności LGBT w czasach politycznej nagonki oraz podkreślenia inkluzywnego i otwartego na wszystkich charakteru miasta".

"Byłby to czytelny sygnał, że umieszczanie tęczowej flagi w przestrzeni publicznej nie ma charakteru agresywnego ani zaczepnego. Upominamy się w ten sposób o szacunek, równe traktowanie i miejsce we wspólnocie obywatelskiej przynależne osobom LGBT. To jest moment, w którym trzeba podjąć decyzję, po której stronie opowiadamy się jako miasto – po stronie przemocy i ignorancji, czy po stronie solidarności, wspólnoty i szacunku" - tłumaczyła we wtorek Partia Razem Bydgoszcz.

Przeczytaj również...

"Społeczność osób LGBT+ potrzebuje gestów wsparcia i solidarności ze strony instytucji publicznych, jako mieszkanki i mieszkańcy miasta Bydgoszczy chcemy mieć poczucie, że wybrani przez nas politycy i polityczki, a także stojący za nimi urzędnicy i urzędniczki, akceptują i wspierają całe społeczeństwo, bezwarunkowo" - czytamy na stronie "Razem Bydgoszcz" na Facebooku.

Społeczność osób LGBT+ potrzebuje gestów wsparcia i solidarności ze strony instytucji publicznych

W środę rano partia zorganizowała w tej sprawie konferencję. Oprócz nieco szerszego omówienia sprawy, nowe wątki czy deklaracje nie pojawiły się.

Prezydent Bydgoszczy w środę popołudniu wystosował pisemną odpowiedź na petycję i zamieścił oficjalny wpis na Facebooku:

"Wszyscy jesteśmy równi i każdy zasługuje na szacunek. Z rosnącym niepokojem obserwuję, jak w ostatnich latach w Polsce pogłębiają się podziały i atakowane są kolejne grupy społeczne.

"Jesteśmy miastem otwartym i przyjaznym dla każdego. W Bydgoszczy nie ma miejsca na dyskryminację kogokolwiek. Dlatego od kilku lat prowadzimy miejski projekt „Szkoła otwarta i tolerancyjna", a od zeszłego roku w Bydgoszczy zaczęła działać 32-osobowa Rada ds. Równego Traktowania" - pisze dalej prezydent.

Dziś wpłynęła do mnie prośba ws. wywieszenia tęczowej flagi przed ratuszem. Z powodów formalnych, wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to niemożliwe

"Dziś wpłynęła do mnie prośba ws. wywieszenia tęczowej flagi przed ratuszem. Z powodów formalnych, wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to niemożliwe – mamy trzy maszty, a na nich, zgodnie z zasadami, wiszą flagi Polski, Unii Europejskiej oraz Bydgoszczy. Wszystkie maszty muszą mieć równą wysokość. Nie można też wieszać więcej, niż jednej flagi na jednym maszcie" - wyjaśnia prezydent Bydgoszczy.

"Chcę jednak, aby moje stanowisko było jasne. Demonstracje osób, które czują, że ich prawa nie są respektowane, spotykają się z moją osobistą solidarnością. Dziś grupą, którą dla własnych politycznych korzyści atakują rządzący Polską, jest środowisko osób LGBT+. Dlatego w moim gabinecie znalazłem miejsce na tęczową flagę. To mój osobisty wyraz solidarności ze wszystkimi osobami, których prawa nie są przestrzegane"- dodaje.

Wideo - Protest przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT w Warszawie. Blisko 50 osób zatrzymanych

Źródło wideo: X-news/TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska