https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80. Rocznica Powstania Warszawskiego - obchody w Bydgoszczy. Tak wygląda program obchodów

Jarosław Więcławski
Tak wyglądały bydgoskie obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w ubiegłym roku.
Tak wyglądały bydgoskie obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w ubiegłym roku. Dariusz Bloch
Na uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w czwartek 1 sierpnia zapraszają wspólnie prezydent Bydgoszczy, wojewoda kujawsko-pomorski oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Oprócz oficjalnej części w programie przewidziano m.in. pokazy filmowe i grę miejską.

Uroczystości rozpoczną się w samo południe. O 12:00 delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na skwerze Inwalidów Wojennych pomiędzy ulicami 11 Listopada, Gdańską i Czerkaską. Drugą część obchodów rozpocznie uroczysta msza święta o 15:30 w Parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju (kościół garnizonowy) przy ul. Bernardyńskiej 2. Po niej zaplanowano wspólny przemarsz wraz z orkiestrą wojskową na płytę Starego Rynku.

– Pragniemy szczególnie uczcić pamięć i niezłomną wiarę powstańców w wolną, niepodległą Polskę – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Pamięć o Powstaniu Warszawskim to hołd dla odwagi i determinacji naszych przodków, którzy walczyli o wolność. Bez nich nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski – dumnej i niepodległej, pamiętającej o swojej historii – stwierdza Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.

O godzinie 17 na Starym Rynku dźwiękiem syren alarmowych upamiętniony zostanie moment wybuchu Powstania Warszawskiego, nazywany godziną „W”. Następnie flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt i odegrany zostanie hymn państwowy. Kolejnym punktem przewidzianym w programie są wspomnienia historyczne i wystąpienia okolicznościowe gości.

Jak informuje bydgoski ratusz oraz KPUW, po części oficjalnej zostanie zaprezentowany film w reżyserii Jana Komasy, „Powstanie Warszawskie”. To dramat wojenny, na który składają się autentyczne kroniki filmowe nagrane w sierpniu 1944 roku przez dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Oprócz tego uczestnicy pokazu będą mogli obejrzeć krótki format filmowy „Miasto Ruin” pokazujący z lotu ptaka skalę zniszczeń Warszawy po zakończeniu powstańczych walk.

W Powstaniu Warszawskim udział brała bydgoszczanka, ppłk Urszula Tauer, pseudonim „Ala”, która o swoich przeżyciach opowiedziała przed kamerą, co również będzie można zobaczyć w ramach pokazu na Starym Rynku – czytamy w zapowiedzi obchodów. W programie 1 sierpnia przewidziano prezentację wystawy „Bydgoszcz pamięta. Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”, którą przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. To graficzna opowieść o genezie powstańczego zrywu i walki.

Upamiętnić bohaterów i bohaterki Powstania Warszawskiego można również na sportowo. O północy w czwartek (1 sierpnia) w aplikacji Aktywne Miasta rozpocznie się gra miejska z 8 lokalizacjami do odwiedzenia. Na mapie uwzględniono miejsca w Bydgoszczy związane z Powstaniem Warszawskim. Dodatkowo przygotowano 80-kilometrową trasę rowerową. Na wykonanie zadań przewidziano 4 dni, do końca weekendu. Dla pierwszych 10 osób, które ukończą wyzwania, odwiedzając miejsca pamięci lub pokonując trasę rowerową, przewidziano specjalne nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska