- Zależy nam na tym, by kształtować u młodych ludzi takie cechy, jak otwartość umysłu, spontaniczność, ekspresyjność i niezależność, a także zmotywować ich do poznawania kultury regionalnej - stwierdza Ewa Sempławska, przewodnicząca Kujawskiego Stowarzyszenia Literatów. - Wszyscy jesteśmy nauczycielami i naszą powinnością jest odkrywanie i szlifowanie młodych talentów. Chcemy, by młodzi pokazali siebie, a w szkole nie zawsze mają ku temu sprzyjające warunki. Festiwal, jest dla nich szansą zaistnienia na kulturalnej scenie miasta i pomocą w dostaniu się do dobrych szkół.
Jedną z osób, która postanowiła skorzystać z tej szansy jest Sylwia Obiała, tegoroczna maturzystka. Jest zwyciężczynią ubiegłorocznej edycji festiwalu i zdobywczynią pierwszego miejsca w Norwidowskim Konkursie poezji śpiewanej w Bydgoszczy. Zamierza studiować pedagogikę przedszkolną i wokalistykę. Udział w konkursie może być dla niej przepustką na drodze do dalszej edukacji.
- Muzyka jest moją pasją - wyznaje inny uczestnik festiwalu Damian Jędrzejewski, uczeń Szkoły Muzycznej im. Czesława Nie- mena we Włocławku. - Gdy miałem sześć lat zobaczyłem w szkole muzycznej występ, który zachwycił mnie do tego stopnia, że sam zapragnąłem dawać koncerty.
W tegorocznej, drugiej edycji konkursu wzięło udział aż 40 uczestników. Prezentowali swoje uzdolnienia w śpiewie, tańcu, recytacji, malarstwie i grze na instrumentach muzycznych. Włocławianie będą mogli obejrzeć laureatów podczas występu galowe- go, połączonego z wręczeniem nagród, który odbędzie się 7 czerwca w Sali Kameralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Warszawskiej. Początek o godz. 17.00 .