Spis treści
- Na razie - zarówno w kraju jak i w naszym regionie - niewielu rolników złożyło oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw” - mówi Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - A czasu na dopełnienie formalności jest coraz mniej.
- Płatność dla małych gospodarstw, liczących do 5 hektarów, jest bardzo korzystna dla rolników, więc szkoda, żeby uprawnieni gospodarze z tej możliwości nie skorzystali - dodaje Ryszard Zarudzki, wiceprezes ARiMR. - Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę!
Ci rolnicy mają szansę, by otrzymać płatność ryczałtową
Agencja przypomina, że płatność może być przyznana rolnikowi, jeżeli:
- złożył wniosek o przyznanie płatności na rok 2023 (w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.), w którym łączna powierzchnia użytków rolnych, będących w posiadaniu tego rolnika 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha,
- na podstawie złożonego wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 do podstawowego wsparcia dochodów zostanie zatwierdzona powierzchnia wynosząca co najmniej 1 ha,
- na podstawie złożonego wniosku o przyznanie płatności za rok 2022 przez tego rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, powierzchnia zatwierdzona do jednolitej płatności obszarowej (JPO) była większa od zera.
W taki sposób można składać oświadczenia
Pracownicy ARiMR podkreślają, że rolnicy zainteresowani płatnością ryczałtową mogą składać oświadczenia wyłącznie poprzez aplikację eWniosekPlus, nie mogą za nich tego zrobić pracownicy agencji płatniczej!
W celu otrzymania płatności dla małych gospodarstw należy do 31 sierpnia 2023 r. (po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych) złożyć w aplikacji eWniosekPlus skan/zdjęcie podpisanego oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie internetowej agencji.
To też może Cię zainteresować
Na stronie internetowej ARiMR znajduje się także instrukcja opisująca w jaki sposób dołączyć do złożonego wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw.
Tyle może wynieść płatność ryczałtowa dla małych gospodarstw
Agencja informuje, że płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne płatności bezpośrednie wnioskowane we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 finansowane w 100% z budżetu UE (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Ale rolnicy żądający płatności dla małych gospodarstw, którzy ubiegali się o przejściowe wsparcie krajowe finansowanego w 100% z budżetu krajowego (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), otrzymają także te płatności.
Wysokość płatności dla małych gospodarstw ustalana będzie jako iloczyn powierzchni obszaru zatwierdzonego do podstawowego wsparcia dochodów i stawki płatności na 1 ha wynoszącej równowartość kwoty 225 euro przeliczonej na złotówki.
