Po raz pierwszy polscy rolnicy mogą starać się o dodatkowe pieniądze za hodowane krowy i świnie. W przypadku tych drugich możliwość skorzystania z przyjętych wariantów jest ograniczona ze względu na ASF.
Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności w ramach niektórych działań PROW. Nabór potrwa do 15 maja.
W wielu przypadkach rolnicy korzystają w przygotowaniu wniosków z pomocy doradców. Taka będzie potrzebna gospodarzom, którzy przystępują do działań PROW 2014-2020, czyli
- Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego,
- działania Rolnictwo ekologiczne lub
- działania Dobrostan zwierząt.
Rolnicy są w tych przypadkach zobowiązani do sporządzenia, przy udziale uprawnionego doradcy, odpowiednio Planu działalności rolnośrodowiskowej, Planu działalności ekologicznej lub Planu poprawy dobrostanu zwierząt, wylicza ARiMR.
Do tej pory przyjęło się, że sporządzenie powyższych planów powinno wiązać się z wizytą doradcy w gospodarstwie. Jednak teraz, sytuacja związana z koronawirusem sprawia, że takich wizyt powinno się unikać.
Dane do planu wyślij mailem do doradcy
Uwzględniając zagrożenie epidemiczne, Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi "zwraca się z prośbą, zarówno do doradców, jak i rolników, o ograniczenie kontaktów bezpośrednich. Rolnicy mogą przekazywać dane niezbędne do sporządzenia ww. planów drogą elektroniczną. Wszelkie dostarczone przez rolnika informacje muszą być rzetelne i dokładne, gdyż od tego zależy opracowanie poprawnego i kompletnego planu".
Do kiedy powinien powstać plan poprawy?
Plan poprawy dobrostanu zwierząt jest wymaganym dokumentem, który ma być sporządzony:
- do dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej – w przypadku wariantów 1.1,
- przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, w przypadku wariantów 1.2 oraz 2.2 i 2.3
