Na stronie Urzędu Miasta Chełmna w mediach społecznościowych wrzucone zostało wideo z budowy bloku przy ul. Rycerskiej. O jego powstaniu mówi się od wielu lat.
- Na wideo widać pracujące duże maszyny, obu burmistrzów - mówi chełmnianin. - A jak tam pójdziesz - nie ma żywej duszy ani ciężkiego sprzętu budowlanego. Czy to film w stylu "propaganda sukcesu" - pomalujemy trawę na zielono?
Przewodniczący Rady Miasta Chełmna potwierdza, że już wcześniej - podczas sesji - radni zadawali pytania o to, czemu na budowie nic się nie dzieje.
- Roboty zostały wstrzymane - mówi Wojciech Strzelecki. - Podczas sesji padło o to wiele pytań. Protest mieszkańców nie został uznany. Uzgadniane są sprawy dotyczące fundamentów. Wiceburmistrz Murawski tłumaczył, że zasięgają opinii i prowadzą badania dotyczące fundamentów pobliskich budynków.
W Urzędzie Miasta Chełmna zapewniają, że budowa budynku mieszkalnego przy ul. Rycerskiej 37 w Chełmnie toczy się zgonie z harmonogramem.
- Zgodnie z wytycznymi projektanta na etapie badań archeologicznych zaplanowano dokonanie odkrywek, które pozwoliły na dobranie metody zabezpieczenia wykopów przed naporem gruntów z sąsiednich posesji - informuje Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - Obecnie zakończono wykonywanie zabezpieczeń w postaci podziemnej palisady. Specjalistyczny sprzęt wraz z urządzeniami pomocniczymi został wywieziony z placu budowy. Niniejszy etap został zakończony w ostatni wtorek.
Jak mówi zastępca burmistrza Chełmna, obecnie trwają przygotowania do prac związanych z ustawieniem platformy roboczej - tj.: wzmocnienia istniejącego terenu pod ciężki sprzęt za pomocą specjalnie dobrych frakcji i ich stosownego zagęszczenia.
- Od kolejnego tygodnia wykonawca przystąpi do prac ziemnych w asyście archeologów, ponieważ cały czas toczą się badania archeologiczne, z uwagi na to że budynek zajmuje się w ścisłej strefie konserwatorskiej - dodaje Piotr Murawski. - Termin zakończenia robót zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2025 roku, ale jest uzależniony od wyników badań archeologicznych prowadzonych zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Prace prowadzone są z bardzo dużą ostrożnością, w związku z lokalizacją w sąsiedztwie zabytkowych obiektów. Finalnym efektem będą 44 mieszkania komunalne. To pierwszy wybudowany przez miasto budynek z mieszkaniami komunalnymi w tym tysiącleciu. To również realny krok w poprawie sytuacji mieszkaniowej w Chełmnie. Za realizację inwestycji odpowiada Chełmińska Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Sp. z o.o. Był to pierwszy powołany w naszym województwie SIM, jak również czwarty w kraju.
Spółka ta odpowiada za rozwój mieszkalnictwa komunalnego i społecznego.
