Członkowie komisji rewizyjnej po analizie budżetu i sprawozdania finansowego za ubiegły rok stwierdzili, że należy opracować i wprowadzić długofalowy plan oszczędnościowy i dokładnie konstruować plany wydatków. Z większą starannością, ich zdaniem powinno dbać się o nieruchomości stanowiące majątek gminy.
- Należy realizować uchwałę dotyczącą zmian planu zagospodarowania przestrzennego na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim i ogłosić przetarg na dostawę energii elektrycznej do jednostek podległych Urzędowi Miasta - wskazuje Lesław Giżyński, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
Propozycje mieli też członkowie Klubu Radnych Twoje Chełmno 2001, Forum Samorządowego i Platformy Obywatelskiej.
- Z roku na rok coraz bardziej rosną wydatki, przy umiarkowanym wzroście dochodów własnych - wskazał Janusz Błażejewicz. - W Urzędzie Miasta, jednostkach podległych należy obniżyć lub zamrozić wydatki na zakup materiałów i wyposażenia. Za duże są wydatki na usługi telekomunikacyjne, trzeba szukać rozwiązań by je obniżyć. Priorytetowo należy potraktować inwestycje, które w przyszłości będą przynosiły miastu dochody.
Radni radzą, by zaplanować środki na przygotowanie wybranego terenu pod budownictwo jednorodzinne, aby zatrzymać podatników w mieście. Uważają, że może warto zwolnić z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Myślą też o utworzeniu Inkubatora Przedsiębiorczości, jako szansy dla ludzi dla których wysokie czynsze lokalowe są przeszkodą w tworzeniu własnych firm.
- Należy sprzedać lub wydzierżawić działki nad Jeziorem Starogrodzkim pod budowę domków rekreacyjnych - dodaje Błażejewicz. - Pieniądze z promocji powinny być wydawane na imprezy zewnętrzne, przyciągające turystów, nie na miejskie, które powinien organizować ChDK. Budujmy ścieżki i szlaki rowerowe. Absolutorium za dobre wykonanie budżetu gratuluję i burmistrzowi i jego urzędnikom.
Burmistrz zapewnia, że postara się uwzględnić postulaty rajców.
- W urzędzie oszczędzaliśmy już w 2010 roku, między innymi na usługach telekomunikacyjnych - stwierdził Mariusz Kędzierski. - Jednak jedna ósma kosztów połączeń z telefonów komórkowych i jedna siódma ze stacjonarnych dotyczy obsługi Rady Miasta. Koszty energii również chcemy obniżyć wspólnie z wójtami ogłaszając przetarg na dostarczanie jej do naszych obiektów i do słupów ulicznych.