Miejski konserwator zabytków przez dziesięć lat pracował w Urzędzie Ochrony Zabytków w delegaturze bydgoskiej.
Nie tylko sprawował opiekę nad zbytkami, ale również pomagał ich właścicielom w pozyskiwaniu dotacji na ich remonty. Teraz w jego władaniu są wszystkie obiekty z wyjątkiem sakralnych i tych, których właścicielem jest samorząd. Te pozostają nadal w gestii Sambora Gawlińskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Czytaj też: Pilnie potrzebny konserwator zabytków
- Planuję zachęcić właścicieli zabytkowych obiektów, księży do sięgania po środki zewnętrzne - mówi Janusz Flemming. - Takie środki są zabezpieczone - to 82 miliony złotych w skali całego kraju. Z doświadczenia wiem, że raczej rzadko osoby prywatne sięgają do różnych funduszy, z których przecież mogliby pozyskać dotacje. Najczęściej sięgają po nie parafie. Zresztą, księżom też zamierzam pomagać. Wprawdzie nie mam uprawnień do uzgadniania ich inwestycji i opiniowania prac, ale pomagać w pozyskiwaniu funduszy już mogę.
Jak mówi miejski konserwator zabytków, prywatni właściciele mogą starać się o dotacje zarówno na prace planowane, jak też o refundację. Wówczas muszą posiadać wkład własny najczęściej w wysokości 50 procent poniesionych kosztów.
Mieszkańcy, którzy chcą remontować swoje zabytki, nie będą już musieli z uzgodnieniem każdego szczegółu jeździć do Torunia. Zaoszczędzą czas i pieniądze na podróże.
- Jeśli tylko ktoś przyjdzie do mnie do urzędu, mogę pójść z nim w teren, od razu zobaczyć jego obiekt, pokierować, jakie prace wykonać, więc kontakt jest łatwiejszy - podkreśla Janusz Flemming.
I podkreśla, że w Chełmnie pracy jest wiele.
- Jest wiele kamienic także należących do wspólnot, które wymagają wykonania wielu prac - dodaje Flemming. - Będę namawiał mieszkańców, by inwestowali w swoje piękne obiekty. Dzięki temu wypięknieje miasto, a oni ochronią swój niszczejący zabytek.
Powraca też temat pozyskania bezzwrotnych dotacji z funduszów norweskich. O takiej dotacji, między innymi na remont elewacji fary, marzył proboszcz Zbigniew Walkowiak. Konserwator chce się z nim umówić i porozmawiać o możliwościach skorzystania z tej formy wsparcia. Takie dotacje, związane z ochroną zabytków w ramach "Europejskiego Obszaru Gospodarczego", można wykorzystywać na remont zabytków świeckich i sakralnych.
Z miejskim konserwatorem zabytków można spotkać się w poniedziałki i wtorki między godz. 7.30 a 15.30 oraz w środy - od godz. 7.30 do 11.30. Można się z nim kontaktować telefonicznie pod nr 56 677 17 13 oraz mailowo: [email protected]