Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Na remonty dużo biorą z Unii

mona
Rafał Kosikowski i Łukasz Żółtkowski z firmy Kosikowski P.H.U. Damir ocieplają budynek po byłym "Ojarze”. Remont współfinansowany jest ze środków unijnych
Rafał Kosikowski i Łukasz Żółtkowski z firmy Kosikowski P.H.U. Damir ocieplają budynek po byłym "Ojarze”. Remont współfinansowany jest ze środków unijnych mona
Chełmno znalazło się na 49. miejscu w Polsce w rankingu samorządów najlepiej wykorzystujących fundusze brukselskie.

Ranking "Europejski samorząd", w którym pod lupę wzięto 2010 rok, opublikowała "Rzeczpospolita". Uwzględniono dane dotyczące dochodów budżetowych pochodzących z funduszy unijnych w gminach miejskich oraz miejsko-wiejskich.

Co brali pod uwagę?

- Pod uwagę brano pozyskane przez samorządy środki unijne z funduszy, a także wielkość przyznanego terytorialnego wsparcia unijnego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych - podkreśla burmistrz Mariusz Kędzierski. - Bardzo się cieszę z 49. miejsca, ponieważ w poprzednim rankingu, w którym publikuje się sto najlepiej wykorzystujących środki unijne samorządów, nas w ogóle nie było. Natomiast w klasyfikacji za 2010 rok przed nami, z województwa kujawsko-pomorskiego są jedynie: Brodnica - 35. miejsce i Mrocza - na 40. pozycji. Pierwszy z samorządów awansował z 37. miejsca, Mrocza w 2010 roku nie pojawiły się w zestawieniu - podobnie jak my. Znaleźć się w pierwszej pięćdziesiątce w Polsce w dziedzinie pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej to jest naprawdę coś. Pierwsza pięćdziesiątka mobilizuje. Jest to zasługą wszystkich, którzy piszą projekty - zarówno te twarde, jak i miękkie, a nawet radnych, którzy zgodzili się na propozycje wejścia w te programy. Ranking ten jest przygotowywany bardzo obiektywnie. Punkty otrzymuje się za liczbę podpisanych umów i pozyskaną kwotę w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Na termomodernizację i ochronę dziedzictwa

Burmistrz Kędzierski podpisał w ubiegłym roku siedem umów na realizację zadań z wykorzystaniem pieniędzy unijnych.

- Z tak zwanych projektów twardych były to: termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2, remont z przebudową na mieszkania i ociepleniem budynku po "Ojarze" na Kamionce, ochrona dziedzictwa kulturowego oraz modernizacja Chełmińskiego Domu Kultury - wylicza Mariusz Kędzierski. - Poza tym, podpisane zostały umowy na projekty miękkie - dotyczące między innymi wyrównywania szans edukacyjnych oraz pozyskania tablic interaktywnych do miejskich szkół.

Pozostali z kujawsko-pomorskiego

Na dalszych miejscach w rankingu znalazło się jeszcze kilka samorządów z kujawsko-pomorskiego: Aleksandrów Kujawski (51. - w ubiegłym roku nie było go w rankingu), Rypin (63. - spadek z 18.) oraz Górzno (82. - przed rokiem nie było go w rankingu).

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska