W ramach dodatkowej kary sąd zdecydował bowiem, by wyrok w sprawie tego kierowcy podany został do publicznej wiadomości. I teraz każdy na stronie internetowej Sądu Rejonowego w Toruniu i Sądu Rejonowego w Chełmnie może poczytać, czego "dokonał" 75-letni pan Andrzej.
W wyroku ujawnione są nie tylko szczegóły wykroczenia, ale także: imię i nazwisko kierowcy, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, marka samochodu oraz jego numery rejestracyjne. Nietrudno zatem sprawcę zidentyfikować. Czy takie publiczne zawstydzanie, praktykowane przez sądy, okaże się skutecznym straszkiem?

Ile wypił pan Andrzej, zanim siadł za kierownicą opla? Gdzie wpadł?
Z podanego na stronach internetowych sądów wyroku dowiadujemy się, że 75-letni pan Andrzej przyłapany został na jeździe na podwójnym gazie w miejscowości w Lisewie przy ul. Wybudowanie Wąbrzeskie (powiat chełmiński). To był poniedziałek, 19 czerwca 2023 roku, godzina 15.00.
Polecamy
Starszy mężczyzna kierował wówczas oplem w stanie "po użyciu alkoholu". W organizmie miał 0,11mg/l alkoholu, czyli nieco ponad 0,2 promila. Owe 0,2 promila to dolna granica, od której zaczynają się kłopoty.
Przypomnijmy, że wynik badania trzeźwości pomiędzy 0,2 a o 0,5 promila alkoholu kwalifikuje występek kierowcy na wykroczenie, jakim jest kierowanie "po spożyciu alkoholu". Wynik wyższy natomiast -powyżej 0,5 promila - to już przestępstwo, oznaczające surowsze konsekwencje.
Kara? Grzywna, zakaz kierowania i podanie wyroku do publicznej wiadomości
Sprawą pana Andrzeja zajmował się Sąd Rejonowy w Chełmnie. W roli oskarżyciela publicznego występował policjant. Rzecz rozegrała się na jednej rozprawie. Wyrok? Winny wykroczenia (art. 87 par. 1 KW).
POLECAMY: Sprawdź >>> TUTAJ <<< bieżące wypadki i utrudnienia w Toruniu i okolicach
Wyrok 24 stycznia br. ogłosiła sędzia Agata Makowska-Boniecka. Jaką karę wymierzyła kierowcy? To po pierwsze 2 tys. 500 zł grzywny do zapłaty. Po drugie - zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres 9 miesięcy, z zaliczeniem czasu zatrzymania mężczyźnie prawa jazdy krytycznego czerwcowego dnia.
Po trzecie wreszcie - dodatkową karą stało się podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez opublikowanie na stronach internetowych Sądu Rejonowego w Toruniu i Sądu Rejonowego w Chełmnie.
Poza tym kierowca obciążony został jeszcze kosztami postępowania, które łącznie wyniosły 370 zł. Oczywiście, wyrok jest już prawomocny i widoczny na obu wymienionych portalach.
Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<
WAŻNE. Kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?
- Ile promili alkoholu to wykroczenie, a ile przestępstwo? Prawo w Polsce rozróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu (0,2 a 0,5 promila) oraz stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).
- Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast prowadzenie w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.