Chełmno. Podsumowanie roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie

Monika Smól
Monika Smól
Na dzień 31 grudnia 2020 roku stan zbiorów biblioteki w Chełmnie to: 80.085 książki 2.676 jednostki zbiorów specjalnych
Na dzień 31 grudnia 2020 roku stan zbiorów biblioteki w Chełmnie to: 80.085 książki 2.676 jednostki zbiorów specjalnych Rafał Przybylski
Działalność Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie w minionym roku przebiegała w atmosferze pandemii koronawirusa. - To był trudny czas także dla nas - mówi Marzanna Pieniążek, dyrektor Biblioteki.

Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Pierwsze zamknięcie dla czytelników nastąpiło 12.03. i trwało do 17.05.2020 roku.

- Ze względu na lokalne ogniska zakażeń rozpoczęliśmy 18 maja - bez wolnego dostępu do półek, z 5-dniową kwarantanną dla książek, bez czytelni i czytelni internetowej - podkreśla Marzanna Pieniążek. - 4 listopada biblioteki zostały ponownie zamknięte - do 29 listopada. Tzw. „Etap odpowiedzialności” utrzymano dla instytucji kultury do końca roku - i dalej. Od 7 grudnia czytelnicy mogą osobiście wypożyczać zbiory z zachowaniem wytycznych i ograniczeń. Pracownicy podczas pracy zdalnej wykonywali wiele prac zaległych i bieżących, jak: opracowywanie bibliografii regionalnej na podstawie prasy, przygotowywanie wycinków prasowych dotyczących Chełmna i regionu, opracowywanie nowości wydawniczych. Przeprowadzono selekcję księgozbioru, aktualizowano stronę www dostosowując dla osób niedowidzących, uzupełniano kroniki, opisy bibliograficzne, najstarszym i chorym dostarczano książki do domu.

- Najwierniejsi czytelnicy zostaną nagrodzeni w kilku kategoriach - łącznie 18 osób. Nowością jest kategoria korzystania za naszym pośrednictwem z zasobów elektronicznych - informuje Marzanna Pieniążek.

Nagrodzeni czytelnicy Biblioteki w Chełmnie:

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH

 • Elżbieta Szatkowska - 263
 • Helena Pieprzyk - 233
 • Agnieszka Konieczna - 190

ODDZIAŁ DLA DZIECI

 • Aleksander Jagodziński – 194
 • Maksymilian Jagodziński – 169
 • Alicja Draniewicz – 82

CZYTELNIA

 • Tomasz Kalinowski
 • Jarosław Słowiński
 • Andrzej Turło-Purto

ZBIORY ELEKTRONICZNE

 • Ibuk Libra – Aleksandra Lewandowska-Chylińska
 • Larix – Zbigniew Zawal
 • Legimi – Małgorzata Prybińska

PUNKT NA OS. M. KOPERNIKA

 • Irena Mróz
 • Ewa Sakiewicz
 • Leokadia Rutkowska

POWIAT

 • Waleria Małek - 196
 • Anna Napieralska – 154 Katarzyna Graczyk – 140

Statystyki za rok 2020 ze względu na ograniczenia opierają się głównie na bibliotece głównej.

- W marcu przeszliśmy na SOWĘ SQL Premium i w tym programie opracowujemy księgozbiór, bibliografię regionalną, umożliwiamy dostęp do katalogu on-line. Czytelnicy mogą przeprowadzać operacje samoobsługowe: zamówienia, rezerwacje, prolongaty - wymienia dyrektor Biblioteki. - Należymy do Konsorcjum Legimi, czym umożliwiliśmy dostęp do około 60 tysięcy tytułów książek elektronicznych. Złożyliśmy wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i za 2.175 zł zakupiliśmy 15 kodów Legimi na 2021 rok z comiesięcznym generowaniem. Za 1.944,42 zł został wykupiliśmy dostęp do 29 książek elektronicznych. Czytelnicy mają dostęp do zbiorów wykupionych przez całe Konsorcjum, czyli około 2 000. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym nieodpłatnie dostaliśmy pliki z 1.493 nagranymi cyfrowymi książkami mówionymi na dysku zewnętrznym.

Na 31 grudnia 2020 roku liczba pracowników wynosiła 10.

W 2020 roku zarejestrowano 2 439 czytelników, którzy wypożyczyli 42.208 zbiorów. Wypożyczenia na zewnątrz to: książki – 34.157, czasopisma nieoprawne – 409, zbiory specjalne – 4.309. Wypożyczenia na miejscu: książki – 903, czasopisma nieoprawne – 2.345, zbiory specjalne – 85. Z Czytelni Internetowej zdążyły skorzystać 934 osoby. Wypożyczenia międzybiblioteczne były ograniczane, jednak dla 11 osób sprowadzono 72 książki. Bibliotekę odwiedziło 17.946 osób, z operacji samoobsługowych skorzystały 684 osoby.

Dodatkowe środki poza dotacją od organizatora (730.694,43 zł) to kwota 23.632,67 zł (Starostwo Powiatowe 12.000,00 zł, Biblioteka Narodowa 11.079,00 zł, przychody własne 553,67 zł). W 2020 roku Bibliotece przybyło 1 811 książek, 180 zbiorów specjalnych (w tym 42 audiobooki). W ofercie dla czytelników były 42 tytuły czasopism, z czego 32 - z zakupu za 10.751,11 zł.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku stan zbiorów to: 80.085 książki 2.676 jednostki zbiorów specjalnych.

Współpraca Biblioteki w Chełmnie z innymi

Trwa współpraca z Instytutem Książki realizując kolejne etapy projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Przedszkolaki dostają książkę, rodzice poradnik, przypinkę i naklejkę, a po uzyskaniu 10 – dyplom. Włączono się też do kampanii „Kinder mleczna kanapka: przerwa na wspólne śniadanie” - zbiórki książek dla bibliotek z małym zasobem. Zorganizowano Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego, osiem wystaw, konkurs plastyczny, Oddział dla Dzieci przeprowadził 9 tematycznych lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków. Bibliotekę odwiedzili autorzy Marcin Kozioł i Natalia Zacharek. Autorską prezentację przygotował pisarz Roman Pankiewicz. Biblioteka zagrała z WOŚP organizując kiermasz książek, a z okazji Walentynek - „Randka w ciemno z książką” i spotkanie autorskie. Biblioteka włączyła się i w pomoc przy organizowaniu aranżacji w ramach Festiwalu Perspektywy 9Hills, a poprzez nominację uczestniczyła w akcji charytatywnej #GaszynChallangeFranek.

- Podczas oczekiwania na wznowienie wypożyczeń wyszukiwaliśmy i przekazywaliśmy ciekawe propozycje on-line bibliotek cyfrowych, które były i są propagowane pod hasłem: czytaj on-line za darmo i legalnie! - dodaje Marzanna Pieniążek. - W strukturach bibliotek powiatu działa Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, którego siedzibą jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie. Powiat Chełmiński nie powołał biblioteki powiatowej, więc Koło jednoczy bibliotekarzy terenu.

Przewodniczącą Koła od wielu lat jest dyrektor chełmińskiej Biblioteki. Ponadto, pracownicy Biblioteki opiekują się grobem patrona Biblioteki - Walentego Fiałka, współpracują z instytucjami kultury, placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, itd.

- Rok sprawozdawczy był dla nas pełen wyzwań, obaw i wytężonej organizacji nowych form promocji i samej obsługi - zapewnia Marzanna Pieniążek. - Pomimo zagrożeń obsługujemy czytelników starając się zapewnić maksymalne warunki bezpieczeństwa sanitarnego dla jednych i drugich. Prawidłowość działań potwierdziła kontrola PIP. Cieszymy się z osiągniętych wyników, bo choć nie są może imponujące, świadczą o zapotrzebowaniu na naszą ofertę i roli jaką stanowimy dla lokalnej społeczności.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie