Bibliotekarz to pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie w bibliotekach publicznych (miejskich, osiedlowych), naukowych, pedagogicznych lub szkolnych (nauczyciel-bibliotekarz).
Wykonuje prace związane z gromadzeniem, katalogowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych, w tym elektronicznych. W zależności od rodzaju biblioteki, zajmowanego stanowiska oraz specyfiki pracy organizuje również wydarzenia kulturalne i działalność dydaktyczną takie jak: spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, konferencje, konkursy czytelnicze, wieczory literackie, lekcje i zajęcia biblioteczne dla dzieci i młodzieży. Przygotowuje także raporty, analizy, koordynuje projekty badawcze, opracowuje publikacje do czasopism naukowych, zbiory cyfrowe, tworzy bibliograficzne bazy danych. Wreszcie też obsługuje użytkowników bibliotek przyjmując i wydając zamówienia w systemie elektronicznym, a także udziela informacji naukowej. Popularyzuje książkę, promuje czytelnictwo i dorobek kulturalny.
W galerii przykłady stawek ofert pracy z całej Polski. Podajemy zarobki w kwotach brutto:
Aktualnie, aby pracować w bibliotece, nie trzeba posiadać wyższego lub podyplomowego wykształcenia kierunkowego. Warto jednak posiadać chociażby wykształcenie wyższe pokrewne: kulturoznawstwo, filologię polską, historię czy pedagogikę. Ukończenie studiów na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa daje specjalistyczną wiedzę z zakresu historii książki, druku czy pisma, a także gromadzenia, udostępniania i opracowywania zbiorów czy pracy z czytelnikiem. Ustawa o deregulacji zawodu bibliotekarza, zniosła wymogi dotyczące wykształcenia wyższego w przypadku pracowników służby bibliotecznej, ale wciąż należy posiadać co najmniej maturę.
Bibliotekarz - stopnie awansu zawodowego:
- młodszy bibliotekarz,
- bibliotekarz,
- starszy bibliotekarz,
- kustosz.
Ile zarabia bibliotekarz?
Według barometru zawodów w 2023 roku na rynku pracy nie będzie ani brakować bibliotekarzy, ani nie będzie on zawodem nadwyżkowym (z wyjątkiem powiatu oświęcimskiego). Deficyt z powodu braku wystarczającej liczby kandydatów do pracy lub niespełniających wymagań pracodawców według prognozy będzie w 17 powiatach:
- miechowskim,
- sejneńskim,
- wałbrzyskim,
- górowskim,
- zgorzeleckim,
- czarnkowsko-trzcianeckim,
- strzelecko-drezdeneckim,
- gorzowskim,
- myśliborskim,
- pyrzyckim,
- choszczeńskim,
- drawskim,
- szczecineckim,
- gryfińskim,
- gryfickim,
- kamieńskim,
- puckim.
Tyle zarabiają bibliotekarze - mamy stawki
Zarobki bibliotekarza różnią się w zależności od miejsca pracy (typu biblioteki), stopnia bibliotecznego, zajmowanego stanowiska i wielkości miasta. W galerii prezentujemy przykłady stawek ofert pracy z całej Polski. Podajemy zarobki w kwotach brutto.
