Wierni w Chełmnie w sobotę (22 października) świętowali. Do ich niewielkiej miejscowości dotarł prawdziwy skarb - zakrwawiona papieska sutanna. Została ona wystawiona na widok publiczny podczas uroczystej mszy św.
Wyjątkowa tkanina
- To ta sama sutanna, którą Jan Paweł II miał na sobie 13 maja 1981 roku, kiedy to na placu św. Piotra w Rzymie dosięgła go kula Ali Agcy - podkreśla ks. Zbigniew Walkowiak proboszcz chełmińskiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. - Stoczyliśmy prawdziwe boje z naszym biskupem, aby te relikwie otrzymać. Udało się i odtąd będziemy w ich stałym posiadaniu.
Niewiele osób wiedziało o tym, że ks. kardynał Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża, przechowywał przez te wszystkie lata sutannę, zdjętą z Ojca Świętego już na stole operacyjnym. Po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym 1 maja - krew papieża stała się wyjątkowo cenną tzw. relikwią I stopnia, czyli pochodzącą z ciała nowego błogosławionego.
Przeczytaj również: Krew Jana Pawła II w Toruniu i Chełmży
Podczas sobotniej mszy św. poświęcony został również obraz Jana Pawła II, pędzla chełmnianina Henryka Korszli. Obraz znajduje się w nawie północnej kościoła, tuż przy kaplicy Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej.
Wspomnienie w liturgii i obraz papieża
- Docelowo relikwie błogosławionego Jana Pawła II będą znajdowały się poniżej obrazu z jego wizerunkiem - zaznacza Zbigniew Walkowiak. - Podkreślić chciałbym także to, że w sobotę po raz pierwszy Kościół wspominał Jana Pawła II w liturgii jako błogosławionego od czasu beatyfikacji 1 maja.
O tym, że to ważny dla miasta dzień przekonani są mieszkańcy, którzy przyszli na uroczystą mszę św.
- Mam nadzieje, że relikwie papieskie zostaną wyeksponowane w kościele i będą je mogli oglądać turyści, którzy przyjeżdżają do miasta i chełmnianie - mówi Emil Pacholak. - Nie tylko podczas świąt, ale na co dzień.
Przeczytaj również: Relikwie Jana Pawła II już w kościele pw. św. Stanisława BM w Nakle
- Nasza fara zasługuje na to, aby mieć coś tak wyjątkowego, jak relikwie błogosławionego Jana Pawła II - dodaje jego koleżanka Klaudia. - Nie mogło mnie zabraknąć na dzisiejszej uroczystej mszy św. Relikwie na pewno będą przyciągały do Chełmna kolejnych turystów.
Dzięki tym szczególnym relikwiom wzrośnie ranga Chełmna - przekonani są lokalni historycy. - Jan Paweł II to dla Polaków wzór wyznaczający nam drogę życia, więc posiadanie jego relikwii na pewno podniesie rangę Chełmna - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk i pracownik Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - Tym bardziej cenne to relikwie, że naszego papieża darzono ogólnym szacunkiem - bez względu na wyznanie czy opcje polityczne.
Chorzy będą pielgrzymowali
Chełmińska fara staje się miejscem coraz bardziej wyjątkowym. W niej znajdują się relikwie św. Walentego - patrona epileptyków, a niegdyś chorych na cholerę. Tutaj znajduje się kaplica i cudowny wizerunek otaczanej czcią Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, do której także modlą się chorzy.
- Ta sama grupa - właśnie osób chorujących, modli się obecnie również do Jana Pawła II - podkreśla Anna Grzeszna - Kozikowska. - Myślę, że właśnie pielgrzymi, którzy będą chcieli modlić się o łaskę zdrowia, będą jeszcze liczniej docierać do naszej fary, jako miejsca niezwykłego.
Czytaj e-wydanie »