Nietypowe oznaczenia zawierają m.in. rachunki od jednej z firm telekomunikacyjnych. Jaki jest cel ich przyklejania?
- Plomby stosowane przez InPost dołączane są do korespondencji nadawanej przez klientów masowych i biznesowych przesyłających powyżej 20 tys. listów miesięcznie, którzy chcą wysyłać przesyłki w firmowych kopertach - tłumaczy Rafał Brzoska, prezes zarządu InPost. - Plomba pełni funkcję: zabezpieczającą, bo chroni przed otwarciem koperty przez niepowołane osoby, informacyjną, bo jest tam nazwa firmy, nr infolinii, adres www oraz marketingową.
Brzoska przypomina, że działają na nierównym rynku, bo to Poczta Polska, jako jedyna w kraju ma możliwość doręczania korespondencji o wadze do 50 g bez konieczności pobierania przy tym dodatkowej opłaty od klientów. To ma się zmienić w 2013 roku. Niezależni operatorzy pocztowi uprawnieni są teraz do doręczania adresowych przesyłek pocztowych, ale w wypadku korespondencji do 50 g cena minimalna, której muszą żądać jest 2,5 razy wyższa od ceny Poczty Polskiej za list priorytetowy w najniższej kategorii wagowej.
- Blaszki to sposób na konkurowanie z monopolistą. Zwiększając wagę listów obchodzimy zapis nakazujący pobieranie wyższych opłat - dodaje Brzoska.
- Nie wiem co mam robić z blaszkami - dodaje pan Antoni. - Wyrzucać? To marnotrawstwo materiału. Dodatkowe obciążenie nie odbije się na zdrowiu doręczycieli?
- Doręczyciela musi mieć auto - zaznacza Brzoska. - Mamy też auta i skutery, z których korzystają. Nie ma obowiązku noszenia ze sobą całej korespondencji.
InPost stara się odzyskać metalowe blaszki, przyznaje nagrody.
Chełmno. Tu chodzi głównie o ciężar
(pam)

Pan Antoni nie wie, co robić z blaszkami dołączanymi do przesyłek
Do skrzynek pocztowych trafiają różne listy, większe, mniejsze i z blaszkami. - Po co? - pyta pan Antoni.