www.pomorska.pl/chelmno
Więcej informacji z Chełmna znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/chelmno
Władze LGD postawiły sobie dwa główne cele: zadbać o stworzenie marki LGD i pozwolić mieszkańcom zrealizować plany związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub upiększeniem swojej wsi.
Pierwszy konkurs w ramach "Odnowi Wsi" został już ogłoszony. Wnioski zgłaszać można do 15 lutego.
- Można otrzymać dofinansowanie na remont świetlic, boisk sportowych, a zgłaszać projekty mogą gminy, kościoły, organizacje pożytku publicznego - mówi Marcin Pilarski, sekretarz LGD "Vistula Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję".
Wnioskodawcy mogą liczyć maksymalnie na zwrot 75 procent kosztów inwestycji.
Środki rozdzielone zostaną miedzy gminy wchodzące w skład "Vistuli": Chełmno, Stolno, Lisewo oraz Grudziądz.
Gmina Chełmno wnioskować będzie o zagospodarowanie centrum dwóch wsi: Starogrodu i Wielkich Łunaw.
- W Starogrodzie chcemy położyć chodnik od szkoły do kościoła, przy obu instytucjach zrobić parkingi, a wzdłuż chodnika postawić ławki i ozdobne klomby - wymienia Marcin Pilarski. - W drugiej wsi również powstanie chodnik od cmentarza mennonickiego aż do kościoła, zbudowana zostanie też zatoczka autobusowa.
W połowie marca ogłoszony zostanie konkurs "Małe projekty". Ci, którzy nie zdążą przygotować wniosku wiosną, będą musieli poczekać do trzeciego kwartału roku, kiedy konkurs zostanie ogłoszony ponownie.
- Tutaj preferowane będą niewielkie inwestycje, których łączny koszt wyniesie od 20 do 30 tysięcy złotych, a wnioskowana dotacja 15 tysięcy złotych - mówi o idealnym wniosku Marcin Pilarski. - Trzeba mieć trzydzieści procent wkładu własnego. Będzie można pozyskać pieniądze na przykład na: remont świetlic, ich wyposażenie, zagospodarowanie terenu zielonego czy zorganizowanie festynu.
Zaś na udział w konkursie na "Różnicowanie działalności nierolniczej" trzeba poczekać do drugiego kwartału roku.
- W ramach tego konkursu, na przykład członkowie rodzin rolników, będą mogli wnioskować o dofinansowanie własnego biznesu o charakterze pozarolniczym - wyjaśnia sekretarz "Vistuli". - Na przykład ktoś może potrzebować pieniędzy na sprzęt komputerowy, oprogramowanie, bo chce świadczyć usługi księgowe rolnikom. Dofinansowanie jest tu mniejsze, ponieważ wkładem dzielimy się z wnioskującym pół na pół. Dofinansowanie może wynieść do 50 tysięcy złotych.
Członkowie LGD przez ten rok zamierzają pracować nad stworzeniem marki "Vistuli".
- Chodzi o to, aby wszystkie zainteresowane osoby i podmioty zajmujące się produkcją produktów lokalnych promowały się marką LGD - wyjaśnia Marcin Pilarski. - Opracujemy reguły i regulamin przyznawania możliwości reklamowania się ta marką. Musimy podejrzeć, jak robią to inne LGD. Dobrze wychodzi to na przykład LGD "Zakole Dolnej Wisły". Produkty będą musiały być odpowiedniej jakości, a my za to pomożemy kupując np. słoiki i zakrętki do powideł, butelki do nalewek, a wszystko z naszymi etykietami. Te produkty będziemy promować.
Poza tym, członkowie "Vistula" zorganizują kilka imprez plenerowych, wydadzą materiały promocyjne, jak przed rokiem - ogłoszą konkurs na najpiękniejszą pisankę i napiszą projekty na szkolenia dla mieszkańców.