Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Wyznacza rowerowe szlaki

Monika Smól
Kamil Grzyb na mapę miasta naniósł wszystkie zaproponowane, przeanalizowane odcinki ścieżek rowerowych
Kamil Grzyb na mapę miasta naniósł wszystkie zaproponowane, przeanalizowane odcinki ścieżek rowerowych fot. Monika Smól
Jak dotrzeć do rynku na dwóch kółkach, gdy wjazd na Grudziądzką jest zabroniony? Nad tym zastanawiano się podczas spotkania komisji bezpieczeństwa Rady Miasta.

Ostatnie spotkanie Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Zdrowia, Opieki Społecznej i Ochrony Środowiska upłynęła pod znakiem wytyczenia ścieżek rowerowych. Zapraszano gości z policji, straży miejskiej, magistratu. Zespół do opracowania koncepcji ścieżek powołał burmistrz. Jego przewodniczącym został Jan Jurczak, szef komisji bezpieczeństwa. W konsultacji z zespołem opracowanie przygotował Kamil Grzyb z Urzędu Miasta.

Podyskutujmy o ścieżkach

- Chcę, by koncepcja wywołała dyskusję o tym, jak najlepiej wyznaczyć ścieżki w naszym układzie komunikacyjnym - zaznaczył Kamil Grzyb, specjalista ds. planowania przestrzennego w magistracie. - Potrzeba wielu analiz, aby je przeprowadzić w zgodzie z istniejącymi drogami, połączyć ruch rowerowy, samochodowy i pieszy.
Jedna ze ścieżek biec ma od skrzyżowania ul.Kamionka z Nad Groblą - w kierunku działek miejskich i wałem do mostu.
- Można ją zrobić wzdłuż pobocza i przez las - bez dużych kosztów - mówił Kamil Grzyb. - Nie wiem tylko czy można po wale?
- Jeżdżenie po wałach jest zabronione - sprostował Zbigniew Świdlikiewicz, komendant municypalnych. - Ale przy wale przeciwpowodziowym jest ścieżka.
- Rowerem wału nikt nie uszkodzi, ale trzeba to uzgodnić - dodał radnyJacek Kordowski.
- Najdłuższy odcinek ścieżki rowerowej to ten od granicy północnej miasta do gminy Chełmno - wyjaśnił Kamil Grzyb. - Ma przebiegać przez całe miasto. Przy "jedynce", na moście - chodnikiem, dalej Nad Groblą - odrębną ścieżką, Szeroką - po prawej stronie, bo po lewej parkują auta. Na ul. Dominikańskiej trzeba połączyć ruch samochodowy i rowerowy. NaDanielewskiego i Gorczyckiego miejscami jest wąsko, z trudem mijają się auta. Dalej ul.Toruńską do dawnego wysypiska w Uściu.
Trzecia ścieżka ma prowadzić od wschodu na zachód miasta. Ma połączyć gminę Chełmno, ul. Podgórną, Kilińskiego, Łąkową,Panieńską do Ogrodowej.
- Na Łunawskiej jest dużo miejsca za drzewami, tam nie będzie żadnego problemu z budową ścieżki, pasy zieleni do wykorzystania są przy Panieńskiej i Ogrodowej - podkreśla specjalista. - Wąsko może być przy ul. Podgórnej, tam oddzielna ścieżka jest niemożliwa. Zaś łąkowa jest szeroka, bo przewidziana na obwodnicę miasta. Kolejna ścieżka biec ma od granicy z gminą Stolno, dawnym torowiskiem kolejowym do ul. Szosa Grudziądzka, gdzie łączy się z ul. Dworcową.
- Wysłaliśmy zapotrzebowanie do GDDKiA, w odpowiedzi na ich zapytanie, na to, aby zrobić ścieżkę rowerową od ulicy Przemysłowej do granicy ze Stolnem - wtrącił Tadeusz Jagodziński, zastępca burmistrza. - To odcinek, którym chodzą uczniowie do szkoły w Grubnie, najbardziej niebezpieczny. Czekamy jednak na wyjaśnienie zasad finansowania.
Piątą ścieżką miłośnicy jednośladów pojadą ul. Wysoką, przy stadionie, gdzie teren jest już porządkowany. Kolejnymi: od Kolonii Wilsona do Łunawskiej; Chabrową do Gorczyckiego i z Dworzysk do starówki. Tu są trzy koncepcje jej przebiegu, np. wąską drogą w wąwozie przy stadionie do Kolibrowej, Żurawią i Aleją 3 Maja, gdzie należy usunąć krzaki.
Od motocrossu do centrum też będzie można popedałować.

Do rynku Plantami?

- Wąsko będzie przy działkach kolejowych - zapowiada Kamil Grzyb. - A przy kolejnej ze ścieżek od Gorczyckiego wzdłuż Fryby jest teren wojskowy. Tam jedynie niewielki kawałek jest miejski.
- Należy uzupełnić brakującą ziemię po lewej stronie, powstanie bardzo ważny chodnik i ścieżka rowerowa - wyjaśnił Jan Jurczak.
Radny Janusz Błażejewicz pytał o dojazd ze Stolna do centrum.
- To najważniejszy szlak, musi być jednoznacznie określony. Dziś dojazd do rynku jest problemem - wskazywał Błażejewicz. - Plantami i Grudziądzką teoretycznie nie można jeździć.
Według municypalnych i policji to nie kłopot. Otwarcia dla ruchu ul. Grudziądzkiej nie poprą.
- Chodzi o pokazanie zabytków, a nie ulicy ze sklepami - mówił policjant Sławomir Mahlzan. - Nie muszą nią jechać.A kamieniczki obejrzą, gdy do niej dojdą.
- Można jechać Plantami, Klasztorną, Biskupią i do rynku - wskazywał Kamil Grzyb.
- Uwagi przekazujmy panu Kamilowi, bo jeszcze w tym roku chcemy zrobić dokumentację, aby sukcesywnie budować ścieżki rowerowe - apelował Jan Jurczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska