Dwa dni potrwa XIV Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie pod hasłem "Czeskie granie". Rozpocznie się w sobotę koncertem orkiestr czeskich z Letovic i Steti. Koncerty niedzielne odbędą się w różnych punktach miasta. Zaprezentują się: Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, Orkiestra Lasów Państwowych i Powiatu Tucholskiego przy Zespole Szkół Leśnych w Tucholi, Orkiestra Dęta OSP z Osięcin, Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Helikon" z Kwidzyna i gospodarze.
Nowe główne trofeum
- Po raz pierwszy przyznana zostanie nowa nagroda główna Orkiestra Roku Miasta Zakochanych - informuje Janusz Napora, dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury. - Od roku 2001 do 2010 najważniejsze trofeum stanowił puchar marszałka województwa.
PROGRAM:
Sobota:
godz. 19 - Bramka Grudziądzka - koncert wieczorny "Czeskie granie" w wykonaniu Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej w Letovicach i Orkiestry Dętej Steti z mażoretkami
Niedziela:
godz. 9.30 - uroczyste msze św. z udziałem orkiestr: w farze - Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej w Letovicach, w kościele p.w. św. Józefa - Orkiestra Dęta Steti
godz. 11.30 - ul. Grudziądzka - rynek - parada ulicami miasta
godz. 12.30 - koncert galowy - scena na rynku - wspólne wykonanie utworów przez wszystkie orkiestry, prezentacje na scenie
godz. 17 - wręczenie pucharów i nagród, m.in. dla Orkiestra Roku Miasta Zakochanych
Głównymi organizatorami są Stowarzyszenie Kulturalne "Puzon" i ChDK. Patronat medialny sprawują "Gazeta Pomorska", serwisy internetowe: www.chelmno.com.pl; www.orkiestrydete.pl, Polskie Radio PIK, MMS Studio oraz TVP Bydgoszcz.
O prestiżową markę
Jarmark w Zakolu Dolnej Wisły w Czarżu to impreza, podczas której każdy lokalny twórca będzie miał okazję zaprezentowania i sprzedaży swoich produktów i uczestnictwa w "Konkursie na Markę Lokalną". Na zwycięzców w kategoriach: produkt kulinarny i produkt rękodzielniczy, czekają nagrody i możliwość używania "marki lokalnej Zakola Dolnej Wisły". Dla mieszkańców to świetny sposób spędzenia czasu podczas zakupów i pokazów tworzenia rękodzieła. Organizuje go "LGD"Zakole Dolnej Wisły" z siedzibą w Kijewie Królewskim.
- Odbędą się prezentację gmin "Zakola", walki rycerskie i konkursy plebejskie, karaoke - wspólne wielopokoleniowe śpiewanie - wymienia Krzysztof Nowacki, prezes "Zakola". - Zaplanowaliśmy ognisko z kiełbaskami przy akompaniamencie gitary, wiele zabaw dla dzieci i zabawę taneczną przy zespole.
Na jarmarku jak w przysłowiowym garncu zobaczyć można wszystko co związane jest z dawnym rzemiosłem i historią Polski. Centralnym punktem będzie staropolski piec chlebowy, w którym wypiekane będą pyszności z minionych epok, m.in. podpłomyki z cebulą i grzybami. O prezentacje historyczne zadba Organizacja Pokazów Historycznych "Jantar".
Łokietek i Chrobry w namiocie
- Spotkamy kram podróżnego dziada - bajarza, suto wypełniony rzeźbą i snycerstwem, a obok rogownik zaprosi w świat dawnych wyrobów kościanych i rogowych, gdy jego pomocnik utka piękne krajki - podkreśla Nowacki. - Jednym namiotem władać będą historyczni rycerze z czasów Władysława Łokietka bijący monety. Sarmacki szlachcic wystrzeli z armaty wiwatów-ki i bandoletu, a Bolesław Chrobry zaprosi na swe trony wszystkich amatorów pamiątkowej fotografii. Na złoczyńców czekać będzie kat z dybami i narzędziami tortur. Jarmark ubarwią dźwięki dawnych słowiańskich instrumentów pasterskich: szałamaja, piszczały, trąbity, okaryny i rogi. Rycerze stoczą pojedynki, a szlachcic zaprosi do gier i zabaw staropolskich
Czytaj e-wydanie »