Według Narodowego Centrum Klimatu, ruch ten odbywa się w czasie rekordowej fali upałów, która ogarnęła już połowę kraju. Sytuacja jest szczególnie wyraźna w Syczuanie, dużym producencie energii wodnej, który zaopatruje miasta takie jak Jiangsu i Szanghaj, które są oddalone o ponad 1000 mil.
Według państwowej telewizji CCTV, aby poprawić sytuację, dwa drony rozmieszczone w czwartek ostatecznie obejmą obszar w Syczuanie o powierzchni 2317 mil kwadratowych. Operacja zasiewania chmur będzie prowadzona do poniedziałku.
Ekstremalna pogoda, która utrzymuje się od ponad 70 dni, zaczyna ciążyć na chińskiej działalności przemysłowej i wzroście gospodarczym.
Od początku sierpnia elektrownie wodne w Syczuanie działają poniżej 50 proc. swojej normalnej mocy, poinformował we wtorek chińskie media Caixin. Doprowadziło to do przerw w dostawie prądu w regionie, co poskutkowało zawieszeniem działalności giganta samochodowego Toyoty i dostawcy Apple - Foxconn.
Sucha pogoda uszkodziła również plony i może zaszkodzić jesiennym zbiorom, zmuszając Chiny do konkurowania o import z rynków międzynarodowych i podnosząc i tak już wysokie ceny żywności.
dś
