To już ostatni akord programu "Jezuici bez jezuitów", którego efektem jest renowacja kościoła gimnazjalnego i powstanie w nich organów. - Nie mogłem się od nich wczoraj oderwać - mówił słuchaczom inauguracyjnego koncertu prof. Julian Gembalski, muzyk, organista, znawca sztuki organowej i współtwórca chojnickiego instrumentu. - Brzmią przepięknie, są wzorowane na barokowych, ale to w niczym nie ogranicza ich możliwości.
Przeczytaj także: Darek Buczek zwyciężył na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Zaczarowanej w Krakowie
Jego koncert dał tych możliwości próbkę, bo usłyszeliśmy utwory z Tabulatury Oliwskiej, Bacha, Bruhnsa, Rączkowskiego, a także wariacje chorałowe na temat pieśni eucharystycznej oraz fantazję Veni Creator Spiritus samego Gembalskiego, a ten ostatni utwór udowadnia, że organy doskonale radzą sobie ze współczesnym brzmieniem.
Ks. biskup Wiesław Śmigiel, który organy poświęcił, przypomniał chojniczanom, że muzyka zbliża do Boga, a Jan Paweł II wciąż powtarzał, że świat potrzebuje piękna.
A ks. proboszcz Jacek Dawidowski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny będzie rozbrzmiewał muzyką. Budowa nowych 18-głosowych organów w stylu barokowym to dzieło konsorcjum firm Żwir-Max i Organmistrzostwo Zdzisław Mollin.
- To była piękna lekcja muzyki - chwalił ks. Tomasz Rakowski, który w diecezji pelplińskiej jest specem w tej dziedzinie. - Chojnice od wieków słynęły z działalności muzycznej i bardzo się cieszę, że parafia może być teraz dumna z tak wspaniałego instrumentu.
Kto chce dowiedzieć się więcej o organach i całym projekcie renowacji kościoła gimnazjalnego, może sięgnąć po broszurę wydaną przez parafię na tę okoliczność.
Czytaj e-wydanie »