Tadeusz Szyca urodził się w 1931 r. w Chojnicach. W latach 1952-55 studiował na wydziale budowy maszyn Politechniki Szczecińskiej, jednak z różnych przyczyn studiów nie ukończył. W 1953 r. zdał egzamin czeladniczy, zaś w 1966 r. - egzamin mistrzowski w zawodzie ślusarskim. Po ojcu przejął warsztat ślusarsko-mechaniczny, gdzie wykształcił wielu uczniów.
Przez wiele lat był Starszym Cechu i wiceprezesem Spółdzielni Rzemieślniczej. Udzielał się społecznie, m.in. przy budowie kościoła parafialnego w Charzykowach. Ma wiele odznaczeń za swoją pracę i zasługi.
Tadeusz Guentzel pochodzi z Morzewa, gdzie urodził się w 1923 r. Prowadzi piekarnię w Chojnicach od 1946 r. Mało kto nie zna jego wypieków, które mają swoją markę. W czasie swojej długoletniej kariery rzemieślniczej wykształcił 56 uczniów, szkoli ich zresztą nadal. Działa społecznie, spieszy z pomocą, gdy trzeba, m.in. nieodpłatnie przekazuje pieczywo ubogim, organizacjom i stowarzyszeniom. Przez dwie kadencje był radnym Rady Miejskiej, nadal działa w Kurkowym Bractwie Strzeleckim. Znany z patriotyzmu, jest entuzjastą współpracy z państwami europejskimi. W środowisku lokalnym to niekwestionowany autorytet. Człowiek o wysokiej kulturze osobistej, rzetelny, pracowity.
Nadanie tytułu zasłużonego obywatela jest symbolicznym wyrazem uznania dla ludzi, którzy pracują na rzecz miasta i są wzorem dla młodego pokolenia.