Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Dorawa z Kamienia Krajeńskiego zostanie wpisany w poczet osób zasłużonych dla powiatu sępoleńskiego

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Jan Dorawa żył w latach 1939 - 2022. Większość życia historyk poświęcił dziejom Sępólna, Kamienia i szeroko rozumianej Krajny. Pośmiertnie ma trafić w poczet osób zasłużonych dla powiatu sępoleńskiego.
Jan Dorawa żył w latach 1939 - 2022. Większość życia historyk poświęcił dziejom Sępólna, Kamienia i szeroko rozumianej Krajny. Pośmiertnie ma trafić w poczet osób zasłużonych dla powiatu sępoleńskiego. archiwum/Barbara Zybajło-Nerkowska
Zmarły w ubiegłym roku historyk Jan Dorawa z Kamienia Krajeńskiego zostanie wpisany w poczet osób zasłużonych dla powiatu sępoleńskiego. Wpis do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego będzie miał miejsce podczas listopadowej sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

Jan Dorawa zmarł 29 lipca 2022 roku w wieku 83 lat. Pasjonat i popularyzator historii regionu z Kamienia Krajeńskiego był znany mieszkańcom Sępólna, Kamienia, Więcborka i okolic. Urodził się w Sępólnie Krajeńskim. Najpierw pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Budowlanych. Po ukończeniu studium nauczycielskiego w Gorzowie Wielkopolskim na kierunku śpiew i muzyka w 1962 roku podjął pracę w oświacie.

Popularyzator historii i edukator młodzieży

Zanim pochłonęły go dzieje Krajny, uczył muzyki i historii w szkołach podstawowych w Sępólnie („Jedynce”), Dużej Cerkwicy i Orzełku. W tej ostatniej stworzył Izbę Historyczną, w której gromadzono dawne sprzęty gospodarstwa domowego i inne artefakty. Udzielał się również jako instruktor w Powiatowym Domu Kultury.

W 1988 roku Rada Państwa nadała mu Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej. W 2003 roku został wyróżniony nadaniem mu tytułu honorowego członka „Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego” w Więcborku.

Jan Dorawa jest autorem setek artykułów historycznych m.in. w „Gazecie Pomorskiej”, „Mówią Wieki”, „Ilustrowanym Kurierze Polski”, „Głosie Nauczycielskim” i „Wiadomościach Krajeńskich”, a także współautorem monografii Kamienia Krajeńskiego, Sępólna Krajeńskiego i kilku innych publikacji.

Nazwisko Jana Dorawy widnieje również w Księdze Osób Zasłużonych dla Gminy Kamień Krajeński.

Jan Dorawa w Księdze Zasłużonych

Kapituła Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego jednogłośnie przystała na wpis do księgi kandydatury Jana Dorawy. Zabiegali o to Leszek Skaza i Władysław Dobber za pośrednictwem przewodniczącego rady powiatu Marka Charta. Koordynatorzy akcji zebrali 266 podpisów.

- Podpisani reprezentują 33 miejscowości naszego powiatu oraz – w kilku przypadkach - leżące poza jego granicami. Akcja zbierania podpisów prowadzona była wyłącznie wśród osób, które znały prace historyczne Jana Dorawy, znały go osobiście bądź słyszały o nim i o jego pracy - argumentują Leszek Skaza i Władysław Dobber.

Wpis do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego zostanie dokonany na listopadowej sesji Rady Powiatu w Sępólnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska