Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chojnice, Osielsko, pow. bydgoski i grudziądzki. To nasi liderzy w rankingu samorządowym! Bydgoszcz i Toruń słabo

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Twórcy rankingu przeprowadzili analizę finansową ponad 2400 gmin, przeszło 300 powiatów i 66 miast
Twórcy rankingu przeprowadzili analizę finansową ponad 2400 gmin, przeszło 300 powiatów i 66 miast Fot. Archiwum Polskapress
Ogłoszony został Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2020 r. Wśród liderów m.in. reprezentanci Kujaw i Pomorza.

Zobacz wideo: Polska europejskim liderem w produkcji malin

Ranking przygotowany został przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Podstawowym celem przygotowanego zestawienia było m.in. sprawdzenie i ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego przy uwzględnieniu sytuacji pandemicznej.

Cieszy, że wśród najwyżej ocenionych gmin i powiatów są samorządy z województwa kujawsko-pomorskiego.

To Cię może również zainteresować

Oceniono tysiące gmin w Polsce

Zestawienie zawiera analizę finansową ponad 2400 gmin, przeszło 300 powiatów i 66 miast.
Autorzy rankingu wzięli pod uwagę wiele czynników m.in. udział dochodów własnych w dochodach ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, udział środków europejskich w wydatkach ogółem czy obciążenie wydatków bieżących wydatkami od wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń.

Oddzielnie potraktowano gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie.

Powiat bydgoski w czołówce

Wśród powiatów ziemskich w pierwszej dziesiątce mamy dwóch naszych reprezentantów. Na miejscu 10. powiat grudziądzki, a na znakomitym 2. miejscu powiat bydgoski. Lepszy okazał się tylko pow. wrocławski.

Więcej wiadomości z Bydgoszczy i okolic na www.pomorska.pl/bydgoszcz[/a]

- Jest to dla nas zaszczyt i duma, że nasz powiat znalazł się w czołówce Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Sukces ten to efekt ciężkiej i konsekwentnej pracy – komentuje uzyskany wynik Wojciech Porzych, starosta bydgoski.

A jak miejsca innych powiatów z Kujaw i Pomorza: 17 lokatę zajmuje pow. włocławski. Oczko niżej jest pow. toruński. 57. miejsce przypadło pow. tucholskiemu, 61 pow. chełmińskiemu, a 84. świeckiemu. Na 107. miejscu uplasował się pow. brodnicki

Świetne wyniki Chojnic i Osielska

W grupie 1533 gmin wiejskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały Chojnice. Na bardzo dobrym 8 miejscu uplasowała się gmina Osielsko. Gratulujemy.

To Cię może również zainteresować

Dla przykładu leżąca po sąsiedzku gmina Białe Błota zajmuje w rankingu miejsce 150, Nowa Wieś Wielka - 664, a gmina Sadki w pow. nakielskim 527. Lepiej wypadły m.in. Sicienko - 86 miejsce, Łysomice w pow. toruńskim – 114 miejsce czy Chrostkowo w pow. lipnowskim -134 pozycja.

Bydgoszcz w drugiej dziesiątce, Toruń w trzeciej

W gronie 642 gmin miejsko-wiejskich, które w 2020 roku uzyskały najlepsze wyniki finansowe nie ma w pierwszej dziesiątce reprezentantów Kujaw i Pomorza, podobnie wśród 66 miast na prawach powiatu. Tu czołówkę otwiera Poznań. Bydgoszcz zajmuje 15 miejsce, Toruń 29, Włocławek sklasyfikowano na 45 miejscu, Grudziądz jest 58.

Wśród gmin miejsko – wiejskich dobrze wypadło Mogilno – 43 pozycja. 71 miejsce zajmuje Świecie, 116 jest Solec Kujawski, 148 Koronowo, a 219 Brześć Kujawski.

Wśród gmin pow. nakielskiego najwyżej sklasyfikowano Mroczę - 303 pozycja, Nakło jest na 305 miejscu, Szubin na 598, a Kcynia na 609.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska