Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chomiąża Szlachecka > Zajrzeli tu też kosmici

Redakcja
Jest spokój, cisza. A przy okazji w lasach można nazbierać grzybów, czy - tak jak teraz - jagód

Chomiąży Szlacheckiej turystom zachwalać nie trzeba. Przyjeżdżają tu odpocząć w ciągu całego roku, a szczególnie w czasie długich weekendów i w wakacje. Czyste jeziora, wokół lasy i piękne krajobrazy. W ostatnich dniach Chomiąża spodobała się też gościom z... kosmosu.

Wiadomość szybko obiegła okolicę. Mieszkańcy i przyjezdni każdą napotkana osobę informowali, że na jednym z pól, w pobliżu kościoła parafialnego, w zbożu pojawiły się tajemnicze kręgi. Piktogram to różnej wielkości koła, połączone liniami w kształt trójkąta. - Pewno kosmitom na statku siadły GPS - y, chcieli wylądować w Wylatowie, a przyniosło ich do Chomiąży - żartował jeden z letników przebywających tutaj na wakacjach.

Gniazdo weneckiego diabła

W dokumentach historycznych miejscowość notowana była już w XII wieku. Znaleziska archeologiczne, np. urny i groby skrzynkowe odkryte w latach 60. ubiegłego wieku, dowodzą jednak, że tereny te były zasiedlone już w czasach starożytnych. Przypuszcza się, że nazwa Chomiąża pochodzi od imienia. Istniało również nazwisko Chimięscy lub Chomięscy. Możliwe, że wieś kiedyś zwano Chomięża.

W 1357 w Chomiąży z inicjatywy Mikołaja Nałęcza, znanego w pałuckich legendach jako Krwawy Diabeł Wenecki, założona została parafia i wybudowano pierwszy, kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.Niedawno odbyły się uroczystości upamiętniające 650- lecie tamtego wydarzenia. Obecny kościół wzniesiono w roku 1831. Przy drodze prowadzącej do świątyni znajduje się, odnowiona niedawno, figura św. Jan Nepomucena. Najstarsi mieszkańcy wsi opowiadają, że już przed II wojną figura tego świętego stała już w tym miejscu. W 1940 roku Niemcy rozebrali ją. Mieszkańcy postawili nową krótko po wojnie, w drugiej połowie 1945 roku. W Chomiąży znajduje się pałac, który należał kiedyś do rodziny rodziny Sulerzyskich. Obecnie budynek jest remontowany.

Młyn, w którym straszy

Chomiąża Szlachecka to rozległa miejscowość. Już tylko niektórzy mieszkańcy pamiętają, że określone tereny Chomiąży miały swoje dodatkowe nazwy. Była m. in. Obórka, Tuczynek, Kościelonka. Do dziś funkcjonuje nazwa Chomiąża Grzmiąca. Nazwa tego przysiółka pochodzi prawdopodobnie od łoskotu, jaki sprawiały pracujące tam młyny wodne. Teraz są nazwy nowych osad chomiąskich: Rozalewo i Ameryka. Do sołectwa Chomiąża należy także Folusz, w którym zachował się jedyny z istniejących kiedyś młynów. Jak mówią okoliczni mieszkańcy, w tym młynie podobno straszy.

Od lutego nowym sołtysem Chomiąży Szlacheckiej jest Dorota Gaj. Pani sołtys mówi, że -Mieszka tu ponad 170 osób, na stałe zamieszkałych jest 41 domów. W sezonie letnim zapełniają się jeszcze domki letniskowe.
Z Chomiąży pochodzą dwaj radni Gminy Gąsawa; Alojzy Grochowalski i Aleksander Kledzik. Większość mieszkańców sołectwa zajmuje się rolnictwem.

Wypoczynek, ryby i grzyby

- Atutem Chomiąży są jej walory turystyczne. W okolicy znajdują się ośrodki wczasowe: Relax, Roma, Martina. W budynku starej szkoły znajduje się ośrodek Zielona Szkoła. Przyjeżdżają tu koloniści, odbywają się okolicznościowe spotkania.W Chomiąży można, wypocząć - opowiada o miejscowości pani sołtys - jest spokój, cisza. A przy okazji w lasach można nazbierać grzybów, czy, tak jak teraz - jagód

Imprez będzie więcej

W Chomiąży znajduje się plaża gminna. Latem korzystają z niej okoliczni mieszkańcy, a także goście. Od niedawna jest tam nowy pomost. W planach jest wyłożenie chodnika, który prowadziłby nad jezioro i oznakowanie plaży. Na plaży z inicjatywy pani sołtys zorganizowany został w czerwcu piknik z okazji Dnia Dziecka. Była to pierwsza taka impreza w Chomiąży. Zapewne nie ostatnia. Pani sołtys mówi, że - Będą jeszcze imprezy dla dzieci, a są one też okazją, aby spotkali się dorośli.

Rada sołecka:
Dorota Gaj - sołtys
Alojzy Grochowalski
Jerzy Hareński
Andrzej Słodkowski

Tekst i fot Adrianna Wierska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska