- Z chęcią przyjmiemy do swojego grona wszystkich chętnych, od młodzieży ponadgimnazjalnej rozpoczynając, na osobach dojrzałych kończąc - mówi Daniel Wiśniewski z chóru Parati Semper w Świeciu.
Nie należy obawiać się niewystarczających umiejętności wokalnych. W trakcie ćwiczeń przyjdzie czas na naukę poprawnego wokalizowania. - Warunkiem koniecznym jest chęć śpiewania - podkreśla muzyk. -Ze swej strony oferuję edukację w zakresie emisji głosu i śpiewu, które pozwolą znacząco udoskonalić warsztat.
Parati Semper istnieje już ponad 10 lat!
Najbliższe wyzwanie przed śpiewakami już 22 października. Parati Semper weźmie udział w VIII Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni. - Potem rozpoczniemy przygotowania do koncertu kolędowego, odbędzie się w grudniu. Ostatni cieszył się ogromną popularnością - mówi Wiśniewski.
Muzycy rozwijają rozrywkową część swojego repertuaru, by każdy mógł się przekonać, że śpiew chóralny to nie tylko wzniosłe dzieła muzyki klasycznej czy sakralnej, ale także pop, rock i blues.
- Liczymy, że zachęci to młodzież - mówi Wiśniewski.
- Jesień to dla nas czas intensywnej pracy, by śpiewnie wkroczyć w nowy sezon - dodaje dyrygent chóru Małgorzata Kempczyk-Wiśniewska, która kieruje zespołem od 2013 r.
Pod jej batutą chór często podróżuje i zdobywa nagrody.
Ostatnie osiągnięcia to brązowy dyplom podczas II Bałtyckiego Konkursu Chórów Pomerania Cantat, który odbył się w maju w Słupsku i Koszalinie.
Każdy wyjazd obfituje w niezapomniane przeżycia i wzmacnia przyjaźnie. W chórze śpiewa wielu interesujących i sympatycznych ludzi, których poznanie będzie dla nowych członków kolejną dawką przyjemności.
Propagatorzy wspólnego śpiewania podkreślają, że warto! Śpiew wpływa na poprawę kondycji całego organizmu.
- Śpiewanie nie tylko relaksuje, uwrażliwia, rozwija muzykalność, dostarcza przyjemności estetycznych i towarzyskich - mówią profesjonaliści z portalu zmianywzyciu.pl. - Wpływa także korzystnie na funkcjonowanie układów: oddechowego, trawiennego i krążenia. Śpiewając, dotleniamy organizm, ćwiczymy przeponę i poprawiamy koordynację mięśniową.
Podczas śpiewu używane są obie półkule mózgu: lewa odpowiada za granie i poczucie rytmu, a prawa za odbiór melodii. Praca obu połów sprawia, że tworzą się nowe połączenie nerwowe, a to rozwija inteligencję.
„Gazeta Pomorska” włącza się w promocję śpiewu w powiecie świeckim. Wkrótce napiszemy więcej o radości, jaką nasi mieszkańcy mają dzięki śpiewaniu.