
KICHANIE, KATAR I KASZEL
Częste u kotów są infekcje górnych dróg oddechowych, między innymi przeziębienia bądź zapalenie zatok. Typowym objawem jest kichanie, katar i kaszel. Przyczyną problemów z oddychaniem mogą być też:
- alergia,
- polipy,
- przetoki od chorych zębów,
- zaburzenia odporności.

PROBLEMY Z WYPRÓŻNIANIEM
Zmniejszenie albo zwiększenie ilości wydalanego moczu to powody do niepokoju. Objawy te mogą być sygnałem dysfunkcji nerek czy zapalenie pęcherza moczowego. U kotów zdarza się też biegunka (która może być objawem zatrucia pokarmowego) i zaparcia - jeśli kot głośno miauczy w trakcie wizyty w kuwecie lub po niej, lepiej wybrać się do weterynarza. Warto zwrócić też uwagę na zmianę koloru i konsystencji wypróżnień.
Pozycja, w jakiej kot załatwia się do kuwety, również może sygnalizować chorobę. Jeżeli ma silnie wyprostowane przednie łapy, mocno spięte mięśnie karku i grzbietu a głowa jest skulona do klatki piersiowej - kot odczuwa dyskomfort i ból w jakiejś części swojego ciała.
Do niepokojących zachowań należą również:
– oddawanie małych porcji moczu, kropelkowanie;
– przesiadywanie w kuwecie;
- niespokojne wchodzenie i wychodzenie z kuwety;
– oddawanie moczu poza kuwetą;
– zmiana zapachu moczu na bardzo intensywny.

POBUDZENIE ALBO NADMIERNA OSPAŁOŚĆ
Koty śpią średnio 16-18 godzin na dobę. Jeżeli kot śpi znacznie mniej lub dużo więcej - może to być powodem do niepokoju. Letarg pojawia się u kotów gdy jest
- gorączka,
- ból stawów,
- odwodnienie.
Nadmierne pobudzenie może towarzyszyć zaburzeniom endokrynologicznym. Nagłe zrywanie się i biegnięcie albo niespokojny sen może być sygnałem chorób skórnych, problemów z pęcherzem czy zakażeniami.

NADMIERNE DRAPANIE
Świąd u kota może pojawić się na skutek:
- choroby dermatologicznej,
- choroby pasożytniczej,
- choroby neurologicznej,
- alergii.
Powodem do niepokoju może być także częste wylizywanie okolic odbytu.