
Koty ukrywają, że coś je boli, maskują chorobę i cierpią w ciszy, przez co często jest ona zauważana za późno. Jak rozpoznać, że kot jest chory? Po czym poznać że kotu coś dolega? Zebraliśmy najczęstsze objawy.
Zobacz teraz w naszej galerii, jakie zachowania kotów mogą świadczyć o chorobie lub bólu >>>>>

POZYCJA BÓLOWA U KOTA
Pozycja ta najczęściej świadczy o bólu w okolicach jamy brzusznej, jest też sygnałem ogólnego cierpienia. To charakterystyczne ułożenie ciała kota:
- głowa pochylona w przód
- grzbiet wygięty w górę
- skulona postawa
- łapki ustawione przed korpusem, rzadko podwinięte
- zmrużone oczy
Pozycja bólowa może mylić się z typowy i wygodnym dla kota ułożeniem zwanym popularnie "chlebkiem" czy "bochenkowaniem". Jeśli po przebudzeniu kota w takiej pozycji jego oczy są przytomne, ciekawe, zwierzę nie panikuje i nie ucieka - można przypuszczać, że nie ma powodu do niepokoju.

NADMIERNE MIAUCZENIE
Jeżeli kot wcześniej nie miał tendencji do częstego miauczenia a nagle się to zmieniło - może to świadczyć o bólu lub chorobie. Kot poprzez wokalizowanie może próbować zwrócić na siebie uwagę i pokazać, że jest chory. Głośne miauczenie często jest powiązane z chorobami tarczycy, nadciśnieniem i układu wydalniczego.

AGRESJA I LĘKLIWOŚĆ
Każda zmiana w zachowaniu kota i w relacji z właścicielem może być objawem kociej choroby. Niepokoić powinny takie zmiany, jak unikanie kontaktu z właścicielem, częstsze izolowanie się i ukrywanie, lękliwość, niespokojność czy agresja skierowana w stronę domowników lub innych zwierząt. Kot może też próbować bronić wrażliwe miejsce i nie pozwalać się dotykać, fuczeć, drapać lub ucieka przed domownikami.