https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroba Parkinsona - podstępna i trudna do rozpoznania. Dziś dzień cierpiących na tę chorobę

Oprac. (maga)
Fot. sxc
Dziś, 11 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. Schorzenie to dotyczy 1,5 proc. populacji ludzi po 65. roku życia. Ale coraz częściej zdarza się również u ludzi młodszych. W Polsce cierpi na nią ok. 60 tys. osób.

Dawniej była nazywana drżączką poraźną. Jest to samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego.

Nazwa choroby pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia, jednak jego podłoże anatomiczne i biochemiczne poznano dopiero w latach 60. XX wieku.

Choroba pojawia się, kiedy zniszczeniu ulegają komórki nerwowe w części mózgu zwanej istotą czarną. Dokładna przyczyna zwyrodnienia tych komórek nie jest jeszcze znana.

Jest bardzo podstępna. Na początku objawia się osłabieniem, zmęczeniem i męczliwością, dlatego może być przez dłuższy czas nierozpoznana. Z czasem pojawia się drżenie rąk, ramion, nóg, żuchwy i twarzy, sztywność kończyn i tułowia, spowolnienie ruchów oraz upośledzenie koordynacji ruchowej i równowagi.

Najczęstszą formą terapii jest leczenie lekami, zalecane są również zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże i kąpiele. Celem leczenia jest przede wszystkim poprawienie jakości życia chorego poprzez zmniejszenie rozwoju przypadłości.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska