Choroba Parkinsona jest rodzajem zwyrodnienia mózgu. Zanikają komórki nerwow znajdujące się śródmózgowiu pnia mózgu. W całej populacji ludzkiej na chorobę Parkinsona zapada około 0,15 populacji, częściej chorują na nią mężczyźni niż kobiety. Ryzyko wzrasta 10-krotnie u ludzi, którzy ukończyli 70. rok życia. Pojawiają się jednak przypadki parksonizmu nawet u osób przed 40. rokiem życia.
Z jelita do mózgu
Przyczyna pojawiania się choroby nie jest do dziś oczywista. Wśród czynników sprzyjających wymienia się uwarunkowania genetyczne, ale również wpływy zewnętrzny. Chodzi głównie o toksyny zawarte w powietrzu i żywności, a także o skutki infekcji i chorób. Na wczesnym etapie choroby w ścianie jelita powstają patologiczne grudki białkowe. Przemieszczją się one do komórek mózgowych przez nerw błędny. Mikrobiom jelitowy osób chorych na Parkinsona rożni się od tego, który znajduje się w organizamach zdrowych. Efektem jest są stany zapalne i zaburzeniami jelitowe.
Nieprawidłowe kształtowanie się białka zwangeo alfa-synukleiną sprawia, że w mózgu tworzą się grudki, które uszkadzają komórki nerwowe produkujące dopaminę. Z tego powodu chorym podaje się leki zastępujące dopaminę. Niestety, leki te z czasem stają się nieskuteczne, a do tego skutkują ubocznymi powikłaniami.
Poprawa motoryki
Nowe perspektywy łagodzenia przejawów choroby Parkinsona otwiera badanie przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim w Gandawie. Od 1 grudnia 2020 r. do 12 grudnia 2022 uczestnikom (w wieku 50–65 lat) podawano losowo preparat ze stolcem zdrowego dawcy lub własnym stolcem. Uczestnicy nie wiedzieli w jakiej grupie się znaleźli.
Chodziło o to, aby zbadać skutek podawania preparatu na zachowania motoryczne chorych. Po 12 miesiącach wynik motoryczny w przypadku osób, którym podano preparat ze stolcu zdrowych osób znacząco się poprawił (średnio o 5,8 punktu). U osób, którym podano placebo – o 2,7 punktu. Wszystkie działania niepożądane ograniczały się do przejściowego dyskomfortu w jamie brzusznej.
Również na depresję
Wniosek z badań jest optymistyczny – podawanie właściwego preparatu przynosi długotrwały, korzystny wpływ na objawy motoryczne u pacjentów z chorobą Parkinsona we wczesnym stadium.
Odkrycie z Gandawy będzie punktem wyjścia do modulowania optymalnego mikrobiomu jelitowego u chorych. W najbliższym czasie badanie będzie kontynuowane na większych grupach pacjentów.
To kolejny przypadek, w którym potwierdzona zostało dobroczynne oddziaływanie zdrowej flory bakteryjnej w kale. Wcześniej podobne eksperymenty przyniosły zadziwiające efekty w leczeniu depresji.
