https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są wczesne objawy Parkinsona. Może zaatakować przed 40. rokiem życia

Joanna Gólczyńska
Takie są wczesne objawy Parkinsona. Możesz je zaobserwować jeszcze przed 40. rokiem życia >>>
Takie są wczesne objawy Parkinsona. Możesz je zaobserwować jeszcze przed 40. rokiem życia >>> pixabay
Parkinson to przewlekłe degeneracyjne schorzenie o podłożu neurologicznym. Rozwija się wraz z zanikiem komórek nerwowych w mózgu, produkujących dopaminę. Choć najczęściej diagnozowany jest u osób 65 plus, to może zaatakować osoby dużo młodsze, już przed 40. rokiem życia - wtedy mowa o wczesnym początku.

- Choroba Parkinsona (postępujące schorzenie mózgu) związana jest z ośrodkowym układem nerwowym, dokładniej rzecz ujmując z istotą czarną, której zadaniem jest koordynacja ruchowa. Choroba pojawia się przeważnie u osób powyżej 50 roku życia, ale nie jest to regułą. Czasami można dostrzec niepokojące objawy znacznie wcześniej - czytamy na stronie www.gov.pl.

Parkinson dotyka takich obszarów aktywności jak chodzenie i mówienie. Rozwija się wraz z zanikiem komórek nerwowych w mózgu, produkujących dopaminę. Gdy ilość utraconych komórek osiąga 80%, można zaobserwować pierwsze objawy.

Przyczyny Parkinsona

Dokładna przyczyna choroby nie jest obecnie znana. Przypuszcza się, że odpowiadają za nią czynniki genetyczne (gdy w bliskiej rodzinie jest osoba chorująca na Parkinsona ryzyko rośnie), infekcja wirusowa lub toksyny środowiskowe.

Na Parkinsona częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Średnia wieku chorych wynosi 65 lat. Zdarza się jednak, że diagnoza pada jeszcze przed czterdziestką, a nawet u bardzo młodych ludzi do 18. roku życia (Parkinson młodzieńczy)

Jak długo żyje się z Parkinsonem?

Przeciętna długość życia przy tym schorzeniu wynosi prawie 20 lat. W przypadku agresywnej postaci Parkinsona chorzy żyją 6–8 lat. Zespół Parkinsona jest niestety nieuleczalny. Jednak terapia może znacznie poprawić jakość życia chorego.

Takie są wczesne objawy Parkinsona

Choroba Parkinsona dzieli się na dwa stadia - wczesne oraz zaawansowane. W stadium wczesnym objawy zaczynają utrudniać codzienne życie - pisanie, mycie się, ubieranie. W stadium zaawansowanym postępuje ubytek komórek nerwowych i obserwowana jest gorsza reakcja na leki.

Jak rozpoznać Parkinsona na wczesnym etapie? Na jakie objawy zwrócić uwagę około 40. roku życia? Tych symptomów nie lekceważ - szczegóły w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska