Pobyt w sanatorium może być finansowany przez jednego z ubezpieczycieli (ZUS, KRUS, NFZ) lub w ramach wyjazdu komercyjnego za pobyt zapłaci kuracjusz. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie leczenia uzdrowiskowego, można z tej formy leczenia (ze względów medycznych) korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Turnus trwa 21 dni.
- Przeczytaj: Wyjazd do sanatorium 2024 - oni muszą go odwołać. Te osoby nie mogą pojechać do uzdrowiska
Wyjazd do sanatorium w 2024 roku
Aby pojechać do sanatorium w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego. To właśnie medyk decyduje . do jakiego uzdrowiska chory zostanie skierowany i z jaką chorobą. Ma to istotne znaczenie, bo pacjent nie ma możliwości zdecydować gdzie pojedzie i jakie zabiegi będą mu przypisane.
Zakres leczenia uzdrowiskowego określa lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej po dokonaniu oceny skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego. Taka ocena obejmuje:
- wskazanie,
- przeciwwskazaniu lub brak wskazań do leczenia,
- kierunek leczniczy uzdrowiska zgodny z głównym profilem leczenia (np. reumatologia, kardiologia itd.)
- rejon (nadmorski, nizinny, podgórski, górski)
Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to w niektórych przypadkach nawet 2 lata. Dużo szybciej do sanatorium pojadą osoby, które do uzdrowiska wyśle ZUS. Tu czas oczekiwania to zaledwie kilka tygodni. Jednak uprawnionym do takiego wyjazdu są osoby czynne zawodowo, a ich leczenie jest szansą na ich powrót do zdrowia. Osoby, które chcą pojechać do sanatorium z ZUS muszą spełnić jeden z warunków:
- być ubezpieczony w ZUS (pracować zawodowo),
- pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- pobierać rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Orzeczenie w sprawie wyjazdu do sanatorium wydaje lekarz orzecznik ZUS, po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia.
Te choroby da się leczyć w sanatorium
Sanatorium to miejsce, które wspomaga leczenie wielu chorób. W galerii poniżej, zobaczcie z jakimi schorzeniami warto pojechać do uzdrowiska:
Jak przygotować się do wyjazdu do sanatorium?
Pobyt na turnusie w sanatorium trwa 21 dni, a do takiego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. To koniecznie trzeba zabrać ze sobą:
- dokumenty tożsamości
- aktualna dokumentacja medyczna
- leki przyjmowane na stałe w odpowiedniej ilości
- apteczkę z podstawowymi lekami (przeciwbólowe, na kaszel, ból gardła czy biegunkę)
- kosmetyki
- odzież na co dzień i do zabiegów
- bielizna i ręczniki, w tym szlafrok
- telefon i ładowarkę
- przekąski najlepiej suche i zdrowe